Датчики знизять витрати на мережі

Оператори мереж по всій Європі витрачають все більше коштів на обслуговування і посилення мережевої інфраструктури. Ці витрати вже досягли рекордного рівня за всією історію електроенергетики, і компаніям доведеться або збільшувати їх і далі або кардинально міняти способи експлуатації, обслуговування і заміни своїх активів.

Продюсер конференції Smart Grid Forums, директор з організації заходів на конференції, виставці і мережевому форумі Grid Asset Management 2019 Луїс Морган вважає, що знизити витрати можуть технології «розумних» мереж з використанням датчиків.

У загальній схемі (експлуатації) це означає, що життєвий цикл активів повинен по можливості бути наближений до їх експлуатаційним межам, компанія повинна виконувати прогнозуюче, а не коригуюче обслуговування і замінювати активи якомога ближче до кінця терміну їх корисного використання. Однак для внесення цих змін без істотного збільшення ризику відмови активу потрібно точна інформація в реальному часі про стан, продуктивності і умов експлуатації активу.

Отримано вона може бути з допомогою моніторингу стану. Оператори мереж можуть підключати датчики до своїх активів і відстежувати широкий спектр електричних, екологічних та фізичних параметрів, які, будучи включені в аналітичну модель, можуть надавати точні дані про стан активів в реальному часі. Отримання цих даних дасть можливість вчасно визначати, які активи необхідно обслуговувати і замінювати. В цьому випадку обслуговування може бути виконано набагато більш оперативно, ніж це дозволяють традиційні методи на основі періодичних перевірок.

Найбільш серйозна перешкода впровадженню такої схеми - вартість. Як і у випадку з будь-якою інновацією, прийняття рішення про інвестування коштів в таку схему вимагає серйозного економічного обґрунтування. Вартість установки датчиків повинна бути компенсована економією коштів за рахунок збільшення часу використання активів і зниження витрат на їх обслуговування і перевірку.

Луїс Морган відзначає, що при нинішньому рівні витрат на датчики економічно обґрунтувати їх використання все ще складно, особливо з урахуванням ризиків надійності і кібербезпеки самих датчиків. З огляду на це, не дивно, що використання моніторингу стану мережевої інфраструктури в більшості випадків обмежується пілотними дослідженнями і критично важливими активами.

Компанії розв’язують проблему високої вартості моніторингу декількома способами. По-перше, вони співпрацюють з виробниками датчиків в розробці більш доступних рішень для моніторингу. Завдяки величезній кількості активів, якими вони управляють, мережеві оператори мають значну ринкову владу, і вони можуть і повинні використовувати це, зазначає експерт.

Фінський оператор системи передачі Fingrid вирішує завдання іншим способом. Нещодавно Fingrid анонсував конкурс інновацій, взяти участь в якому можуть всі компанії незалежно від їх масштабу. Завдання - розробити рішення для моніторингу, що відповідають всім вимогам з точки зору вартості, умов експлуатації і функціональності. Виробники не упустили шанс закріпитися на ринку, який в даний час відчуває величезний приплив інвестицій. Всього надійшло близько шістдесяти пропозицій по інноваційним методам і методам вимірювання технічного обслуговування.

Компанії також можуть оптимізувати розгортання моніторингу стану, забезпечуючи максимальне розуміння мережі при мінімальних витратах. Наприклад, про стан трансформатора можна судити по цілому ряду параметрів, але встановлення обладнання для проведення необхідних вимірювань може обійтися в суму до половини вартості самого трансформатора. Тому керуючі активами повинні ретельно вибирати, які параметри відстежувати, визначаючи діапазон параметрів, які можуть забезпечити адекватну модель стану і продуктивності активу при мінімально можливих витратах. Коли такий діапазон параметрів визначено, слід провести аналогічну роботу по оптимізації місць установки датчиків.

Моніторинг критично важливих активів виправдовує себе, а активи з низьким рівнем ризику в деяких випадках можуть експлуатуватися до виходу з ладу при мінімальному контролі і рідкісних перевірках. Однак між цими крайнощами існує широкий діапазон складних випадків, тому оператори мереж по всій Європі зараз проводять пілотні дослідження, щоб краще зрозуміти реальне співвідношення витрат і віддачі при самих різних підходах до моніторингу, і діапазон засобів, які компанії можуть використовувати.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG