Держава має розв’язати проблему нових приєднань

Відновлювана енергетика бурхливо розвивалася в Україні у 2010-і роки. Будувалися нові ВЕС і СЕС, швидко росли встановлені потужності. Це стало можливим завдяки прийняттю «зеленого» тарифу для відновлюваної генерації у 2009 році. Для таких проектів був встановлений набагато вищий тариф, ніж для «традиційної» генерації. Хоча система «зеленого» тарифу передбачає його систематичне зниження, він все ще настільки високий, що «зелену» енергетику не можна вважати бізнесом в нормальному сенсі цього слова. Реальної потреби в «зеленої» енергії в масштабі всієї країни зараз немає, а нові проекти прибуткові тільки тому, що існує високий «зелений» тариф.

Швидке зростання відновлюваної енергетики, стимульоване «зеленим» тарифом, створило для енергетики дві серйозні проблеми. По-перше, високий тариф для ВЕС і СЕС (яких вже побудовано досить багато) важким тягарем лягає на всю галузь, приводячи до зростання оптової ціни. «Зелена» енергія занадто дорого обходитися ринку в порівнянні з енергією ТЕС і АЕС. Хоча її частка в загальному виробітку нижче 2%, частка в грошових коштах, одержуваних виробниками електроенергії, вже перевищила 8%. Великі виплати «зеленої» генерації неминуче збільшують оптову ринкову ціну електроенергії і лягають на кінцевого споживача.

По-друге, мережева інфраструктура вже вичерпує свої можливості приєднання нової відновлюваної генерації. Про це вже більше ніж рік заявляє оператор магістральних мереж НЕК «Укренерго», про це говорять і оператори розподільчих мереж. Подальше нарощування «зелених» потужностей може привести до розбалансування енергосистеми в ряді регіонів. Якщо говорити про групу компаній VS Energy, то проблема приєднання нових проектів відновлюваної енергетики особливо актуальна для «Херсонобленерго» і «Одесаобленерго», оскільки в регіонах, де працюють ці компанії, інтенсивно будуються нові ВЕС і СЕС.

Обидві проблеми можуть бути вирішені заміною «зеленого» тарифу системою аукціонів для нових проектів, яка вже успішно застосовується в багатьох країнах. Тепер такі проекти не будуть автоматично отримувати високий тариф для своєї генерації, їх власники будуть купувати у держави потребу в генеруючих потужностях на аукціонах. НЕК «Укренерго», яка володіє інформацією про потреби країні в електроенергії, заявляє про потребу в генеруючих потужностях в певному регіоні, виставляючи цей «товар» на аукціон, а гравці заявляють про свою готовність «поставити» його за ту чи іншу ціну вироблення. Перемагає той, хто пропонує найнижчу ціну за кіловат. Якщо найбільш дешева пропозиція не покриває всієї необхідної потужності, то приймається також наступне за ціною пропозицію, яке покриває свою частину заявленої потужності.

Таким чином, система аукціонів повинна знизити вартість «зеленої» енергії. Зрозуміло, що переможці аукціонів отримають нижчу ціну на свою електроенергію, ніж вони отримали б по «зеленому» тарифу. Крім того, це дозволить контролювати введення нових потужностей, які тепер будуть будуватися тільки там, де дійсно є потреба в новій генерації. НЕК «Укренерго» проаналізує потреби в потужностях, визначить райони, де вони необхідні, і спробує врегулювати будівництво нових проектів.

Вже існуючі проекти продовжать працювати за «зеленим» тарифом до 2030 року, тобто до кінця терміну його дії. Повна відмова від нього стала б занадто радикальним кроком, який підірвав би довіру інвесторів. Вводячи «зелений» тариф, України взяла на себе певні зобов'язання щодо підтримки відновлюваної енергетики. Вона не відмовляється від них. Перехід на систему аукціонів для нових проектів - це компроміс, який дозволить одночасно і зберегти сприятливий інвестиційний клімат, необхідний для розвитку відновлюваної енергетики, і мінімізувати витрати «зеленого» тарифу.

Очевидно, що перехід на систему аукціонів сповільнить зростання «зеленої» генерації і обмежить число гравців. Крім того, зміниться їх склад і масштаб нових проектів. Сегмент стане більш концентрованим, в нових умовах великим компаніям з доступом до фінансових ресурсів працювати буде набагато легше, ніж дрібним. Нові проекти стануть більшими. Умовно кажучи, зараз багато дрібних компаній будують проекти по 5-10 МВт, а в майбутньому кілька великих компаній будуватимуть проекти по 100-200 МВт.

До «зеленої» генерацію вже не зможуть зайти все, хто цього хоче. Туди будуть заходити ті, у кого є великий ресурс, хто може виграти аукціон. Нові гравці повинні будуть знайти територію, на якій будуть розміщуватися нові потужності, знайти гроші на відведення землі, зміну її цільового призначення, на техумови, на будівництво та ін. Все це коштує грошей, і зараз в більшості випадків нові проекти будуються за позикові кошти. Ціна позикових ресурсів для маленьких і великих компаній різна. Тому великі компанії будуть витісняти дрібні, і в підсумку на ринку залишаться тільки великі.

Звичайно, аукціони не розв’яжуть всі питання пов'язані з «зеленою» генерацією. Зокрема, невирішеними залишаються проблеми приєднання нових проектів.

До теперішнього часу в цілому по Україні видано стільки дозволів на будівництво ВЕС і СЕС, що їх сумарна потужність вже перевищує потреби в електроенергії. До недавнього часу технічні умови для нових проектів видавалися в будь-якому випадку, підстави для відмови в їх видачі з'явилися лише недавно, з прийняттям Кодексу системи розподілу і Кодексу системи передачі.

Проте, хоча технічні умови видавалися, це в багатьох випадках ще не означало, що нові проекти будуть побудовані. Причина цього проста - навіть при високому «зеленому» тарифі витрати на приєднання до існуючих мереж не могли бути компенсовані тим доходом, який приносить проект.

У тих випадках, коли дохід покривав ці витрати і проект був рентабельним, замовники знаходили фінансування і оплачували роботи по приєднанню оператору системи розподілу. Такі роботи припускали необхідну реконструкцію мережі, проведення лінії до місць розміщення генеруючих потужностей та ін. Вартість цих робіт розраховувалася, виходячи з кошторису проекту.

Зараз набрав чинності новий порядок розрахунку вартості приєднання, при якому використовується методика, що враховує дані таблиці тарифів, наявної в розпорядженні регулятора. Сума, яка розраховується таким чином, повинна бути виплачена замовником оператору, і оператор повинен під'єднати проект у встановлений термін. «У деяких випадках вартість приєднання виявляється значно більшою, ніж може заплатити споживач. Як будуть виконуватися такі приєднання, ми поки не розуміємо. При існуючій законодавчій базі ми повинні знайти кошти і приєднати, але по факту у нас таких грошей немає. Відповідно, поки ми не знайдемо джерела такого фінансування, ми приєднувати такого замовника не будемо. І це поки призупиняє введення нових проектів. Таких відкладених проектів у нас багато. І не тільки у нас, те ж саме - по всій Україні», - каже начальник аналітично-технічного відділу компанії VS Energy International Ukraine Андрій Герасименко.

Таким чином, введення в експлуатацію нових проектів поки що гальмується через невирішені методичні проблеми підрахунку вартості приєднання. Державі, регулятору ще належить розв’язати цю проблему.

«Коли писалася нова методика, малося на увазі, що у нас буде стимулюючий тарифоутворення, обленерго буде отримувати доходи щоб розвивати свої мережі, джерелом фінансування буде стимулююче тарифоутворення. Але стимулююче тарифоутворення так і не прийнято, його немає і, думаю, найближчим часом не буде. Цього року її буде напевно, в наступному - невідомо», - каже Андрій Герасименко.

Таким чином, відсутність джерела фінансування обмежує можливість операторів розподільних мереж виконувати роботи по приєднанню нових проектів відновлюваної генерації.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG