Доповнена реальність змінить роботу енергетиків

Доповнена реальність змінить роботу енергетиків

Доповнена реальність асоціюється у нас з відеоіграми, але промислові компанії, в тому числі енергетичні, також вивчають можливості застосування її для різних цілей.

Доповнена реальність - це технологія, яка «накладає» цифрову інформацію, в тому числі мультимедійну (3D-моделі і 3D-відео), на об'єкти реального світу. Для цього використовуються смартфони, планшети, спеціальні окуляри або інші пристрої. При цьому елементи реального навколишнього середовища доповнюються або перекриваються цифрової сенсорної інформацією, такий як звук, відео, графіка або дані GPS. Це дає важливу і інтуїтивно зрозумілу інформацію, необхідну для того, щоб людина розуміла, що насамперед, де і коли треба виконувати.

У комерційній сфері це може полегшити ряд операцій і поліпшити бізнес-процеси. Енергопостачальні компанії, зокрема, можуть скоротити час на відновлення енергопостачання в разі аварій і зберігати відомості про мережі, які вони отримують в ході виробничих операцій, для нових поколінь співробітників. Ці технології також дозволяють проводити оцінку ризиків в режимі реального часу.

Дослідження можливостей застосування таких технологій в електроенергетиці зараз проводить Науково-дослідний інститут електроенергетики (США) у співпраці з такими енегокомпаніямі як Duke Energy, Consolidated Edison, EDF і Korea Electric Power Corporation. У розвиток технологій доповненої реальності інвестують великі кошти такі виробники пристроїв як Atheer, DAQRI, Google, Microsoft, ODG і Magic Leap. «Розумні» окуляри, голографічні дисплеї, шоломи та інші пристрої розробляються для застосування в різних областях. Є також різні програмні продукти для смартфонів і інших мобільних гаджетів.

Подібні розробки ведуться і в нашій країні, правда, поки не для потреб електроенергетики. Згідно з дослідженням київського бізнес-інкубатора UNIT.City і компанії Sensorama Lab, в Україні в цій сфері зараз працює близько 30 компаній.

Технології доповненої реальності використовуються для навчання персоналу, що особливо актуально для енергетики таких країн, як Україна, де останнім часом зростає кадровий дефіцит. Брак підготовки, досвіду або технічних навичок кандидата є однією з основних причин, що ускладнюють пошук нового персоналу. Якщо старі кадри звільнюються з різних причин, то нових співробітників треба швидко навчати.

Доповнена реальність може використовуватися для навчання співробітників та надання допомоги новим працівникам. Наприклад, вона дозволяє взаємодіяти з 3D-моделями обладнання, щоб краще зрозуміти його будову та функціонування. Це забезпечує більш глибоке навчання і більш швидке засвоєння інформації. Такий метод навчання дозволяє підвищувати кваліфікацію швидше, ніж традиційні методи.

Доповнена реальність також допоможе польовим співробітникам, яким не вистачає компетенції або досвіду. Мобільний пристрій або «розумні» окуляри дадуть можливість експерту в тій чи іншій області проконсультувати свого менш досвідченого колегу, які кроки зробити.

Технологія також підвищує експлуатаційну безпеку, дозволяє краще візуалізувати підземні об'єкти і складні компоненти, зменшуючи кількість аварій.

Вона також дозволяє прискорити обслуговування обладнання. Завдяки технологіям доповненої реальності технічні фахівці оперативно отримують безпосередній доступ до експертних знань. Наприклад, вони можуть одержати на своїх планшетах доступ до повної документації для всього обладнання, з яким вони працюють при тій чи іншій операції. На реальне обладнання може бути накладена його 3D-модель, яка покаже, в тому числі, внутрішні компоненти обладнання і продемонструє їх роботу. Це прискорює ремонт і роботи по модернізація системи. Співробітники отримують дані, що показують тип активу, його номер продукту, історію обслуговування та іншу інформацію, яка допомагає швидко замінити обладнання. Працюючі на виїзді техніки можуть негайно замовляти необхідні деталі і викликати команду зі спеціальними навичками.

У світі вже з'являються розробки, які об'єднують технологію ГІС з доповненою реальністю для повнішого відображення енергетичної інфраструктури, такої як лінії електропередач, кабелі та інші об'єкти. Завдяки їм співробітники енергокомпаній, що працюють в польових умовах, можуть отримувати додаткову інформацію в режимі реального часу. Співробітники легко можуть отримати посібник з експлуатації того чи іншого пристрою, розпізнати незнайому частину обладнання або подивитися інструктаж у вигляді відеоролика.

Дані для інформаційних систем енергокомпаній збирають, в тому числі, безпілотні літальні апарати, які перевіряють кабелі, щогли і лінії електропередач.

Очікується, що впровадження подібних технологій в доступному для огляду майбутньому збільшить ефективність роботи енергокомпаній на 15-20%.

За оцінками галузевих експертів, з 2020 року на технології доповненої реальності енергокомпанії світу будуть витрачати більше 15 мільярдів доларів щорічно. Цей сегмент інвестицій в автоматизацію швидко зростає. У довгостроковій перспективі поєднання таких нових технологічних сегментів, як доповнена реальність, штучний інтелект, робототехніка і діджиталізація підвищить гнучкість організацій і поліпшать управління ризиками.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG