Електрифікація і мікромережі

Дані, зібрані BloombergNEF в останньому звіті Climatescope, показують, що без доступу до електроенергії в кінці 2017 року залишалось 1,03 мільярда чоловік в усьому світі. За рік доступ до електроенергії отримали близько 123 млн чоловік при тому, що населення світу збільшилося на 86 мільйонів чоловік.

За оцінками експертів Climatescope, в минулому році, вперше з початку моніторингу в 1990-х роках, без доступу до електроенергії залишаються менш ніж мільярд чоловік. Електрифікація відбувається в основному завдяки розширенню розподільчої мережі.

Таким чином, електрифікація триває, хоча і вкрай нерівномірно. В одній тільки Індії в 2018 році електрифіковано близько 25 мільйонів будинків, що є найбільшим приростом числа домогосподарств, підключених до мережі.

В Україні електрифікація фактично завершена, її рівень вже давно близький до 100%. У ряді країн вона триває.

Динаміка електрифікації в деяких країнах з 2012 по 2017 рр.

Джерело: BloombergNEF, Climatescope 2018. Дані зібрані BloombergNEF з різних джерел для Climatescope 2018. DRC - Демократична республіка Конго.

Серед країн з помітно швидким зростанням рівня електрифікації варто відзначити:

  • Руанду, яка, незважаючи на помітний прогрес у 2017 році, ще далека від свого національного цільового показника електрифікації в 70%. Автономні системи (а не підключення до мережі) є ключовим компонентом національної стратегії електрифікації.
  • Індонезію, де постійний прогрес спостерігався протягом останніх шести років. До кінця 2017 року рівень електрифікації досяг 92%. Для досягнення 100%, ймовірно, будуть потрібні технології автономних систем, включаючи мікромережі, особливо в східних регіонах країни, де витрати на розширення мережі дуже високі.
  • Камбоджу, де швидке будівництво нових ЛЕП та введення потужностей ГЕС надало можливість збільшити рівень електрифікації до 69%.

З іншого боку, в Демократичній Республіці Конго рівень електрифікації дещо знизився з 10% до 9%, можливо, тому, що зростання населення випередило число домогосподарств, що були підключені.

Хоча розподілені енергетичні ресурси будуть важливі для забезпечення доступу до енергії, підключення нових споживачів до розподільної мережі буде продовжувати відігравати велику роль у вирішенні цього завдання.

За оцінками Climatescope, до 2030 року це створить додатковий попит на 37 ТВтч електроенергії в рік, що приблизно еквівалентно споживанню електроенергії в Новій Зеландії. На малюнку нижче показано, що, згідно з прогнозами Climatescope, велика частина цього додаткового попиту буде додана в центральній і південній частинах Африки, а також в Індії і в решті частини Південної Азії. При цьому експерти очікують, що в Східній і Західній Африці, а також в Південно-Східній Азії дедалі вагомішу роль гратимуть розподілені енергетичні ресурси.

Накопичувальний попит на енергію з боку нових підключень у базовому сценарії

Джерело: BloombergNEF.

Показаний додатковий попит щодо рівня 2018 року з боку населення, яке на даний час не підключено до енергосистеми.

Фінансування

Розширення та модернізація існуючих мереж отримує суттєву підтримку з боку міжнародних фінансових інституцій в рамках різного роду проектів і програм. Розширення мережі продовжує залишатися основним засобом збільшення доступу населення до електроенергії. У деяких країнах, що розвиваються, поліпшення і модернізація застарілої мережевої інфраструктури потрібні для підключення нових електростанцій, підвищення надійності електропостачання та скорочення втрат електроенергії.

Фінансування енергетичних проектів і програм банками розвитку

Джерело: BloombergNEF.

Під банками розвитку маються на увазі World Bank Group, Asian Development Bank, African Development Bank, European Bank for Reconstruction and Development, Green Climate Fund, FMO, Proparco.

Варто відзначити, що в останньому кварталі минулого року істотно зросла фінансування автономних (off-grid) систем. Якщо в середньому на нього приходилось від 1 до 5% загальної суми в кожному кварталі, то в 4 кварталі 2018 року його частка збільшилася до 18%, або 646 мільйонів доларів. Всі ці кошти підуть в проекти автономних енергосистем в Африці, велика частина - в країнах Західної Африки. Це повинно забезпечити доступ до електроенергії ще 2,5 мільйони чоловік.

Поки неясно, чи можна це вважати початком нової тенденції зростання фінансування автономних енергосистем. У автономних енергосистем є свої апологети, які вже давно говорять про необхідність зростання вкладень в них, оскільки вони забезпечують більш дешевий і швидкий шлях до повної електрифікації.

З недавніх проектів, за якими прийнято рішення про фінансування з боку банків розвитку можна виділити:

- кредит у розмірі 500 млн. дол. США, який Азіатський банк розвитку (АБР) надасть Туркменістану для зміцнення мережі електропередачі, щоб підвищити надійність енергопостачання і збільшити експорт електроенергії в сусідні країни.

- кредити і гранти на загальну суму 85,6 млн. дол. США, які Азіатський банк розвитку (АБР) надасть Монголії для розробки проектів, включаючи розподілену систему відновлюваної енергії потужністю 41 МВт для забезпечення доступу до електроенергії для приблизно 260 000 чоловік.

- кредит в розмірі 200 млн. дол. США, яку Африканський банк розвитку (AfDB) і Фонд Africa Growing Together Fund (AGTF) ​​нададуть Нігерії для підтримки електрифікації сільських районів, а також енергосистем в федеральних університетах.

- фінансування на 24,3 млн євро (27,5 млн дол. США) в рамках програми Зеленого кліматичного фонду (GCF) з розгортання мікромереж в 100 селах в Буркіна-Фасо.

Мікромережі

В 4 кварталі 2018 року заявлено про початок 13 проектів нових мікромереж з екологічно чистою енергією, що трохи більше, ніж в попередньому кварталі. Деякі з них є більш великими і складними, ніж більшість вже реалізованих проектів. Нові проекти в США і Португалії служитиме інтеграції відновлюваної енергії та будуть надавати послуги для основної мережі.

Такі послуги вже пропонують деякі нові проекти, оголошені або введені в експлуатацію в 4 кварталі 2018 року. Ймовірно, мікромережі все частіше будуть грати роль провайдерів енергетичних послуг на кордоні основної енергосистеми, особливо там, де поширення поновлюваних джерел енергії з нерівномірною генерацією створює проблеми для енергосистеми.

Деякі мікромережі також допоможуть автономним нафтогазовим електростанціям оптимізувати роботу і знизити споживання енергії. А проект в мережі супермаркетів Lidl в Фінляндії буде управляти не тільки виробленням електроенергії для самого об'єкта, а й опаленням для більш широкого кола споживачів енергії.

Таким чином, мікромережі гратимуть все більш значну роль, причому не тільки там, де треба забезпечити доступ до електроенергії при неможливості підключення до основної мережі, але і на кордоні цієї мережі.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG