Електроенергія в Європі продовжує дорожчати

Майже у всіх країнах Європейського союзу оптові ціни на електроенергію в 2018 році зросли. Про це свідчать дані оновленого звіту 2018 Annual Market Update голландського оператора системи передачі TenneT, якій був оприлюднений на його офіційному сайті.

При цьому оптові ринкові ціни на електроенергію в країнах Центрально-Західної Європи (Нідерланди, Бельгія, Німеччина, Франція і Австрія), тобто економічного і політичного ядра ЄС, в середньому виросли на 24 відсотка (з 40.8 € / МВт * год у 2017 році до 50.7 € / МВт * год у 2018 році).

При цьому зростання цін в «ядрі» ЄС прискорилося – в 2017 році вони зросли на 21%. Суттєвого зростання споживання електроенергії в регіоні при цьому не спостерігалося.

Середньомісячні оптові ціни на добу вперед в країнах Центрально-Західної Європи з 2016 по 2018 рік, € / МВт * год

Ціни на електроенергію на оптових ринках в Європі виросли, зокрема, через підвищення цін на природний газ (+ 30%), вугілля (+ 5%) і квот на викиди CO2 (+ 166%). Країни з великою часткою виробництва електроенергії на гідроелектростанціях постраждали від посушливого літа, що також призвело до зростання цін на електроенергію.

Ціни в Нідерландах виросли ще більше, на 33 відсотки. У TenneT вважають, що це пояснюється більш сильним впливом зростання цін на природний газ в цій країні (де велика частка електростанцій працюють на природному газі), яке призвело до зниження виробництва електроенергії в Нідерландах і, відповідно, зростання імпорту.

Ще більше зросли ціни в Австрії, Польщі, Данії, всіх країнах Балтії, Ірландії і всіх скандинавських країнах.

Основну роль в зростанні цін зіграло подорожчання квот на викиди CO2. Не буде перебільшенням сказати, що 2018 рік став для європейської енергетики роком важкого «вуглецевого» тягаря. Ціни на квоти на викиди в ЄС досягли 10-річного рекорду в 25,2 € / т CO2 10 вересня 2018 року і з тих пір залишалися відносно високими. Основною причиною цього стало наступ нового етапу в Схемі торгівлі викидами в ЄС – в січні 2019 року набув чинності Резерв стабільності ринку Market Stability Reserve. Волатильність цін на квоти в кінці третього і четвертого кварталу може бути пояснена спекуляціями, спричиненими політичною невизначеністю в Великобританії, заяви про поетапне відмову від вугілля в Німеччині та дебатів за цінами на вуглецеві квоти.

Ціни на викиди СО2

Важливою подією в 2018 році був поділ німецько-австрійської зони торгів 1 жовтня. Через три місяці після цього ціни в Німеччині були в середньому на 7,3 євро / МВт * год нижче, ніж в Австрії. Австрія перетворилася в нетто-імпортера електроенергії.

Ще однією подією в 2018 році став запуск міжнародної внутридобової торгової платформи XBID 12 червня. Після її запуску зросли обсяги транскордонної торгівлі та значення внутридобового ринку з точки зору обсягів та кількості угод.

Середньорічні ціни на добу вперед в Європі, Евро/МВТ*год

Практично у всіх європейських країнах спостерігалося зростання цін на добу вперед з 2017 по 2018 роки. Рекордсменом за рівнем цін стала Великобританія. Хоча ціни в скандинавських країнах залишаються відносно низькими в порівнянні з іншими країнами, зростання цін на добу вперед був відносно великий. Ймовірно, причиною цього стала посушлива і щодо безвітряна погода влітку 2018 року, яка призвела до дефіциту генерації ГЕС і ВЕС. Значне зростання цін спостерігався також в Прибалтиці.

 Єдиною країною ЄС, в якій ціни в 2018 році знизилися, була Хорватія, ринок якої об'єднався з ринком Словенії. Найнижчий зростання цін спостерігається в Словенії та Португалії (<5%)

Експорт та імпорт

В ЄС є два великих експортера електроенергії – Німеччина і Франція. Німеччина є нетто-експортером завдяки великим обсягам вироблення ВЕС і вугільних ТЕС. У 2018 році нетто-експорт електроенергії з Німеччини скоротився з 55,4 ТВт * год до 51,1 ТВт * год (-8%).

Франція, де основна частка вироблення доводиться на АЕС, в 2018 році обігнала Німеччину з експорту електроенергії. Швейцарія з нетто-імпортера перетворилася в нетто-експортера. Через літню посуху і низькі запаси води на ГЕС скоротився експорт електроенергії з Норвегії та Швеції.

Фізичні транскордонні перетоки електроенергії в регіоні Центрально-Західної Європи в 2018 році, ТВт * год / а

Основними напрямками німецького експорту в 2018 році були Нідерланди, Швейцарія і Австрія. При цьому в 2018 році обсяг поставок німецької електроенергії в Швейцарію і Австрію скоротився.

Франція постачала значні обсяги електроенергії в Великобританію, Німеччину і Бельгію. Обсяг поставок французької електроенергії в усіх напрямках виріс.

Річний агрегований фізичний обсяг імпорту та експорту

Найбільшим імпортером в Європі є Італія. Сусіди України – Угорщина, Польща та Словаччина – є нетто-імпортерами електроенергії, причому в 2018 році їх торгові позиції погіршилися, тобто ці країни імпортують більше електроенергії, ніж раніше. З точки зору можливостей для українського експорту це добре.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG