Європейські енергокомпанії прагнуть обмежити підключення ВДЕ

Збільшення споживання електроенергії в Європі ставить перед місцевими операторами розподільних мереж ряд викликів. В першу чергу це забезпечення стійкості енергосистеми і електропостачання на тлі збільшення ролі відновлюваних джерел енергії, нерівномірність вироблення яких вже зараз створює проблеми в низці європейських країн.

Зростання споживання електроенергії в результаті електрифікації транспорту, опалення і збільшення частки децентралізованої генерації створюють для енергетичних мереж Європи значні перевантаження. Ці зміни ускладнять ситуацію з перетіканнями електроенергії в мережах, і, відповідно, планування і експлуатацію цих мереж.

Темпи змін в енергосистемі такі, що поки не ясно, як повинні реагувати мережеві оператори. Прийнято вважати, що роль операторів мереж полягає в тому, щоб пристосовуватися до будь-яких змін ринку, йдучи назустріч побажанням виробників електроенергії та інших гравців в питаннях підключення і передачі. Це означає, що мережі повинні мати надлишкову потужність, що дозволить підключати нових виробників відновлюваної енергії та забезпечить передачу всієї виробленої ними енергії навіть на піках вироблення. При цьому, будівництво надлишкових потужностей вимагає істотних інвестицій.

Однією з головних проблем голландських і німецьких мережевих операторів є зростання сонячної генерації. На початку 2019 р. голландські ЗМІ повідомляли про те, що регіональні мережі в Нідерландах вже не можуть задовольняти всі запити сонячної генерації на підключення. Голландські оператори мереж все частіше стикаються з тим, що потужність мереж вже недостатня для підключення нових СЕС. Межа потужності вже досягнута в ряді регіонів, зокрема на північному сході країни. В результаті мережеві оператори призупинили розгляд заявок ВЕС і СЕС на підключення. Проблема з новими підключеннями ВДЕ викликала дискусію серед членів парламенту і висвітлювалася на національному телебаченні. У медіа пропонувався ряд можливих заходів для розв'язання цієї проблеми, в тому числі:

  • З'єднання мереж системи розподілу електроенергії та залізничних мереж, щоб обійти обмеження мережі передачі;
  • Об'єднання сонячних і вітряних електростанцій в одному приєднанні (так званий «кабельний пул»);
  • Вживання заходів для кращого використання існуючої мережі (наприклад, забезпечення управління перевантаженням).

Національна асоціація мережевих операторів Нідерландів Netbeheer Nederland також висловила свою позицію в документі, опублікованому на своєму офіційному сайті. Оператори вважають, що необхідно знизити вимоги до надмірної потужності мереж, які забезпечують можливість передачі енергії СЕС при піках вироблення.

«У довгостроковій перспективі ми повинні гарантувати, що ми робимо тільки ті інвестиції в мережу, які сприяють економічно ефективному переходу (мається на увазі т. зв. «енергетичний перехід», пов’язаний зі збільшенням частки ВДЄ в генерації). Можливість поставляти всю електроенергію в мережу не може бути самоціллю при значній нерівномірності генерації. Зрештою, ми не будуємо автомагістраль з шістьма смугами в Зандвоорт (прим. курортне місто на узбережжі поруч з Амстердамом) заради трафіку в три пляжних дні на рік. Енергетичний перехід може бути підтриманий економічно ефективним способом, з більш низькими соціальними витратами, за рахунок адекватних стимулів, використання гнучкості і, можливо, варіантів для коригування вхідних даних», – йдеться в документі.

Там також окреслені три стратегії, які вже є частиною голландського проекту Угоди про клімат:

  • Включення тестування пропускної здатності в процедури отримання дозволу на підключення ВДЕ, а також в процедуру подачі заявки на місцеву субсидію. Це зобов'яже розробників виявляти потенційні вузькі місця у оператора мережі на ранній стадії розробки проекту.
  • Включення розміщення СЕС в місцеві енергетичні стратегії. Це забезпечить певний ступінь контролю з боку операторів мереж і регіонів, де повинні бути створені СЕС. Така вимога вже існує для офшорних ВЕС, але СЕС воно не стосується і місцеві органи влади мають мало можливостей для управління розвитком сонячної енергетики.
  • Вивчення можливостей стимулювання операторів мереж до активних інвестицій в мережі з урахуванням очікуваного зростання обсягів передачі енергії.

Голландські оператори енергосистем вже втілюють в життя деякі з цих ідей. Зокрема, місцевий оператор системи передачі і ряд регіональних операторів розподільчих мереж почали використовувати платформу GOPACS, створену для запобігання перевантажень мережі.

Таким чином, оператори мереж прагнуть забезпечити більший контроль над енергосистемою в умовах зростання потреби у потужності мереж.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG