Європейські компанії тестують підводні електричні мережі

Siemens і ABB майже завершили випробування підводних розподільних станцій, які дозволять забезпечувати електрикою підводні підприємства. Про це сповіщає Інститут інженерів з електротехніки та електроніки.

Ці розподільні станції дозволять передавати електроенергію від надводних генераторів до підводного устаткування, використовуючи тільки один кабель. Випробування проводяться в Норвегії, на свердловинах, де ведеться видобування вуглеводної сировини біля норвезького узбережжя.

Розміщення енергетичного обладнання ближче до свердловин робить їх більш продуктивними і енергоефективними. Деякі нафтогазові компанії навіть прагнуть побудувати підводні заводи, які могли б добувати і переробляти нафту і природний газ безпосередньо на морському дні. Ці заводи будуть захищені від таких небезпек, як айсберги і урагани. Вони будуть керуватися дистанційно, що призведе до зниження витрат на робочу силу. Якщо такі підводні видобувні і переробні платформи вдасться створити, то це дозволить повністю позбутися від надводних платформ, які зараз є єдиною опцією видобутку нафти та газу в морі.

Однак обладнання, розміщене під водою, так само вимагає електропостачання, як і наземне. Сьогодні оператори зазвичай протягують лінії електропередачі від електростанцій або дизель-генераторів на сусідній нафтових вишках до кожної одиниці підводного обладнання, яке вони встановлюють. Це ефективно, якщо кількість свердловин обмежена, але недоцільно, коли доводиться прокладати десятки підводних кабелів по дну океану.

Нова технологія від АBB і Siemens допоможе підвищити ефективність за рахунок оптимізації процесу.

 Випробування системи розподілу електроенергії Siemens в Норвегії

Компанія Siemens розробила технологічну модель Subsea Power Grid, яка складається з трансформатора, розподільного пристрою середньої напруги і приводу з регульованою продуктивністю. Його розподільча напруга становить близько 30 кіловольт, а його частотно-регульований привід видає 6,6 кВ. Система може подавати електроенергію на пристрої з номінальною потужністю від 1 до 15 мегават. «Пуповина», яка підключає систему до станції генерації, також включає в себе вбудований оптоволоконний кабель, що дозволяє оператору управляти системою на відстані.

За словами керівника підрозділу підводної енергетики Siemens Бьорна Раша, ця технологія робить принципово можливим створення підводних підприємств. Однією з найбільш складних аспектів будівництва станції є забезпечення того, щоб вона могла витримувати високий тиск води на морському дні. Для вирішення цього завдання інженери залили електроніку синтетичної рідиною під назвою Midel. Ця рідина, що здатна біологічно розкладатися, підтримує всередині обладнання той же тиск, що і морська вода, що знижує тиск на обладнання. Рідина також пасивно охолоджує пристрій, передаючи тепло від устаткування до холодної морській воді.

Компанія ABB розробила підводну систему розподілу електроенергії, яка може бути розміщена на відстані до 600 кілометрів від берегової електростанції. Компанія планує встановити її на комерційному майданчику в 2020 році.

Проекти ABB і Siemens розробляються вже більше п'яти років. ABB завершує свій останній раунд випробувань для свого підводного приводу з регульованою продуктивністю в червні і планує встановити свою першу підводну систему електроживлення в 2020 році. Раніше компанія тестувала подібну систему протягом 10 тис годин, в зануреному стані біля берегів Фінляндії.

Компанія Siemens провела підводні випробування розробленої нею системи на мілководді в Норвегії в листопаді минулого року, і в даний час обговорює з клієнтами питання про запуск свого першого блоку в польових умовах. «Ми наближаємося до впровадження цієї технології в реальному проекті», - говорить Раш.

Розподільна станція ABB, яка може бути розміщена на відстані до 600 кілометрів від берегової електростанції

Передбачається, що обидві системи будуть працювати протягом 30 років на глибинах до 3000 метрів при мінімальному технічному обслуговуванні. В кінці експлуатаційного терміну обладнання може бути піднято з морського дна для утилізації.

Подібні розподільні станції можуть стати важливою частиною концепції підводних платформ. За думку експертів, майбутнє підводного переробки нафтопродуктів буде в значній мірі залежати від того, чи зможуть такі проекти підвищити додану вартість для галузі, а не знизити витрати на видобування та переробку нафти та газу. З падінням цін на нафту в 2014 року інвестиції в підводну переробку припинилися, і розробка технологій підводного електропостачання допоможе відновити роботи в цьому напрямку.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG