Нові технології захисту трансформаторів ПС від пожежі

Значну частку від загального числа пожеж на об'єктах енергетики становлять пожежі на трансформаторних підстанціях. Пожежа на підстанції завдає не лише економічних збитків компанії-оператору мереж, але і шкодить її репутації.

Трансформаторна олива та ризик пожеж

Одним з найбільш важливих елементів обладнання на будь-який підстанції є трансформатор.Трансформатори, що використовуються на підстанціях, можуть містити значний обсяг мінеральної оливи, яка служить для ізоляції і охолодження, запобігання іскріння та інших небажаних явищ. Оскільки масло є горючою рідиною, при виникненні несправностей воно може стати причиною пожежі і забезпечити паливо для його розвитку. Така пожежа триває до тих пір, поки не витратиться саме масло або кисень. Поширення вогню також можна обмежити сильним охолодженням.

Основною причиною пожеж на трансформаторних підстанціях є коротке замикання. Виникнення електричної дуги при короткому замиканні призводить до неприпустимого підвищення тиску в масляному баку. В результаті цього відбувається закипання трансформаторного масла і розкладання його на горючі гази, що призводить до вибуху та руйнування трансформатора, масляних вимикачів та розтікання палаючого масла. Для захисту від специфічних ризиків, пов'язаних із загорянням трансформаторної оливи, розроблені спеціальні протипожежні системи.

Системи пожежогасіння тонкорозпиленою водою

Енрегорозподільчі компанії розвинених країн все ширше застосовують для захисту підстанцій автоматичні системи пожежогасіння тонкорозпиленою водою. Такі системи генерують дрібні водяні бризки (водяний туман), знижуючи температуру в зоні пожежі.

Робота системи пожежогасіння тонкорозпиленою водою на підстанції 220/33 кВ в Індії, встановленої компанією Safety Controls and Devices Pvt. Ltd.

Спеціальні розпилювальні головки створюють краплі води розміром менше 1000 мкм і розпилюють їх під високим тиском. Такі краплі утворюють туман, який впливає на велику площу поверхні, де відбувається горіння. Менші (в порівнянні зі звичайними спринклерами) розміри крапель забезпечують:

  • більш інтенсивне поглинання тепла для охолодження язиків полум'я
  • витіснення кисню водяною парою
  • ослаблення теплового випромінювання
  • запобігання поширенню вогню шляхом попереднього змочування горючих речовин

Крім того, така система дозволяє використовувати значно менший обсяг води для гасіння, тому в порівнянні зі звичайними водяними системами пожежогасіння така технологія завдає набагато меншої шкоди устаткуванню і спрощує роботу з ліквідації пожежі та її наслідків.

 

Тест роботи системи пожежогасіння тонкорозпиленою водою на підстанції в Австралії встановленої компанією Fire Protection Technologies

Завдяки своїм перевагам системи пожежогасіння тонкорозпиленою водою стають все більш поширеними в багатьох сферах, де потрібно гасити легкозаймисті та горючі рідини і де використовується електроенергетичне обладнання, таке як трансформатори, перемикачі та автоматичні вимикачі.

Останнім часом було проведено багато досліджень ефективності гасіння пожеж в залежності від розміру і розподілу крапель водяного туману. Результати свідчать, що дрібні (менше 400 мікрон) краплі особливо ефективні для гасіння пожеж класу B (легкозаймиста рідина), а краплі більшого розміру - для гасіння пожеж класу A (тверді горючі речовини і матеріали), де потрібно змочування палаючої поверхні. Залежно від розмірів крапель водяний туман може краще гасити рідини і тверді речовини. Дуже дрібні частинки покращують поглинання тепла і утворення водяного пару.

У разі горіння рідкого палива (клас B) занадто велика кількість великих крапель може викликати утворення хвиль на поверхні палива і тим самим підвищити інтенсивність горіння. З іншого боку, більш крупний розмір крапель може сприяти проникненню водяного туману через язики полум'я, що необхідно для гасіння пожеж класу А.

В цілому для гасіння палаючих рідин системи пожежогасіння тонкорозпиленою водою є більш ефективними ніж звичайні спринклерні системи. Побачити систему пожежогасіння тонкорозпиленою водою в дії можна у відео австралійської компанії  Fire Protection Technologies за наступним посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=ZuLhuwxz_Kk

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG