Новий етап реформи ринку електроенергії вимагає більш грунтовної підготовки

Реформа ринку електроенергії зараз на слуху навіть у тих, хто не має безпосереднього відношення до енергетики. Новий етап, який повинен початися через місяць, включає запуск оптового ринку електроенергії. Те, наскільки українська енергетика готова до цього, експерти обговорювали на Форумі з енергетичної безпеки, який ООН проводила нещодавно в Києві.

Виступаючи на цьому форумі, Олександр Домбровський, в.о. голови комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, заявив, що зараз існують певні ризики, пов'язані з запуском оптового ринку електроенергії 1.07.2019 р. «З 1 січня ми запустили роздрібний ринок. Це відбувалося досить складно, у нас є і були певні досягнення і складності. Я провів консультації з закордонними інституціями, провів засідання робочої групи в профільному комітеті. До запуску ринку у нас є фактично один місяць, і при цьому існує багато серйозних ризиків, пов'язаних з його запуском», - сказав він.

Тому депутат спільно з колегою зареєстрував у Верховній Раді законопроект, який передбачає перенесення запуску оптового ринку електроенергії на три місяці. На його думку, це допоможе добре пропрацювати ті проблемні моменти, які існують на сьогоднішній день. «На жаль, зараз є виклики, пов'язані з готовністю програмного забезпечення, його сертифікацією, прийняттям певних регуляторних рішень. Я вважаю, що трьох місяців буде достатньо, щоб провести серйозний внутрішній аудит, протестувати всі елементи цієї системи і запустити оптовий ринок електроенергії з 1 жовтня», - вважає експерт.

Запуск оптового ринку електроенергії не означає зростання цін для споживачів. «Якщо ринок буде добре підготовлений до запуску, і буде стартувати так, як це передбачено в законі, ціни для споживачів, в тому числі для промислових, мають шанс бути зниженими», - говорить А. Домбровський.

У своєму виступі він розповів і про проблеми, пов'язані з активним розвитком відновлюваної енергетики в Україні. «Ми змусимо всі великі проекти йти на аукціони. Це дасть можливість отримати зниження цін. Європейський досвід показує, що це дасть можливість в півтора-два рази знизити ціни на електроенергію. Крім того, з 1.01.2020 р. передбачено зниження ціни для сонця на 25% і для вітру - на 10% ».

Ініціативу депутата підтримали і міжнародні інституції. Представництво Європейського Союзу та представництво Європейського Інвестиційного Банку в Україні порадило Україні відкласти наступний етап реформи на певний термін. У своєму-прес релізі Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) також порекомендував Україні відкласти запуск оптового ринку електроенергії. Підготовка до впровадження нового етапу ще не закінчена, зокрема, ще немає необхідної технічної інфраструктури і не доопрацьована нормативна база. Потрібно виробити чіткі кроки, які дозволять провести запуск нового ринку більш ефективно, вважають в ЄБРР.

 
Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG