Новий ринок електроенергії вимагає нового розуміння

Відкриття ринку електричної енергії в Україні буде проходити складніше ніж в країнах ЄС, але серйозних проблем при цьому не буде. Про це в бесіді з редактором сайту VS Energy заявив Володимир Євдокимов, керівник проектного офісу по імплементації реформи енергоринку. Він розповів, чого чекає від реформи ринку і що вважає найважливішим для підготовки до роботи в нових умовах.

Володимир Анатолійович, чого чекати від реформи? Як ви бачите її впровадження?

Реформа в першу чергу проводиться для споживачів. Її багато критикують, але я завжди кажу, що не помиляється той, хто нічого не робить. Дійсно є багато проблем. Але Україна йтиме своїм шляхом, вдосконалюючи ті нормативні акти, які були прийняті. Я вважаю, що це вже великий позитив.

Головне нововведення, зроблене законом про ринок електричної енергії – те, що всі споживачі зобов'язані платити за електроенергію, навіть ті, хто не може. Якщо споживач не платитиме, його просто відключать. Раніше, коли цим займалися обленерго, відключати не могли. Тепер компанії розділили на операторів системи розподілу і постачальників. І оператори системи розподілу тепер відповідають виключно за технічну частину забезпечення постачання електроенергії споживачу.

І якщо споживач не платить, його будуть просто відключати, незалежно від того, який споживач. Це в першу чергу стосується шахт і житлово-комунальних підприємств - водоканалів, теплокомуненерго. У цих підприємств пріоритетом завжди була оплата своїх витрат, тому за електроенергію вони платили за залишковим принципом.

Тепер їм доведеться платити пунктуально, бо в іншому випадку споживач переходить до т.зв. постачальника останньої надії, який поставляє електроенергію дорожче. Це – європейська практика, прийнята з метою змусити споживачів шукати собі постачальника і знаходити кошти для оплати. Або ж, якщо оплата взагалі не здійснюється, через 90 днів споживач взагалі відключається від мережі.

Зараз багато хто говорить, що тариф виріс. Так, він виріс. Але це сталося не тому що з'явився новий ринок, а тому що змінилася кон'юнктура і структура учасників ринку. Виросла витрати, особливо це стосується послуг на передачу і розподіл електроенергії.

Коли можна очікувати відкриття ринку електроенергії, повноцінного запуску біржі електроенергії?

Основним критерієм відкриття ринку буде програмне забезпечення, як оператора ринку, так і оператора системи передач. Якщо програмне забезпечення буде готово і протестовано до 1.07, то можна встигнути відкрити ринок. Якщо ні, то дата відкриття ринку буде перенесена. Зараз багато хто говорить, що цю дату потрібно перенести, але це питання відкрите. Моя особиста думка - треба намагатися встигнути у встановлені терміни і відкрити ринок вчасно. Як все буде - побачимо ближче до цієї дати. Точно так же відкривався роздрібний ринок - в останній момент встигли внести зміни в закон, щоб точково розв’язати ті проблеми, які виникали при відкритті роздрібного ринку. Можливо, так само станеться з відкриттям оптового ринку.

Головне тут - якісне, хороше програмне забезпечення. Друге - хороший комерційний облік. На базарі ви не можете купити товар, якщо немає ваг. А у нас «ваги», тобто облік, поки не у всіх споживачів. Я маю на увазі погодинний облік, не просто лічильник, з якого показання знімаються раз на місяць.

Крім того, учасники ринку повинні бути готові працювати в нових умовах. Є багато нюансів організаційного і технічного порядку. Тому при відкритті ринку - а це буде протягом півроку - ринок буде лихоманити. Це очевидно, і не треба буде робити з цього величезну проблему. На велосипеді не відразу вчишся їздити, доводиться падати.

Але, напевно, такі ж проблеми були і у наших сусідів, які так само вводили новий ринок?

Звичайно. Але умови у нас все-таки інші. По-перше, у сусідів зовнішні ринки відкриті. У України - ні. Крім того, у нас висока концентрація виробників. У нас два основних гравця – «Енергоатом» і ДТЕК. Такий специфіки в Європі немає, тому там все реформи проходили легше. У нас буде складніше, хоча, повторю ще раз, я не бачу в цьому великих проблем. Головне - щоб не було системних помилок.

Таким чином, у нас відкриття ринку електроенергії буде проходити складніше, ніж у наших сусідів в силу нашої специфіки?

Так. В силу специфіки як технологічної, так і з точки зору знань. В процесі адаптації до нового ринку кожному доведеться розробляти свою власну стратегію. Це як у банків: у банку може бути багато дрібних клієнтів або кілька великих, це різні стратегії, різні принципи організації роботи. Точно так буде і на ринку електроенергії. Постачальникам потрібно буде визначити т.зв. портфель контрактів, відповісти на питання, хто буде клієнтами - великі, маленькі, середні споживачі? Крім того, потрібна система управління ризиками як у енергопостачальних компаній в Європі. В Європі це досить ризикований бізнес. Його ризики потрібно знати, ними потрібно управляти. Нашим компаніям потрібно позначити ризики, оцінити їх, і управляти ними.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG