Організаційна модель ринку електроенергетики України

Електроенергетичний сектор економіки України сформувався в 1995 році, коли вертикально інтегрована державна енергетична компанія була розділена на генерацію, передачу і розподіл. Зараз держава в значній мірі контролює генерацію та повністю контролює розподіл.

Вироблена електроенергія надходить до Об'єднаної енергетичної системи, єдиним її покупцем є ДП «Енергоринок». Об'єднана електроенергетична система здійснює централізоване електрозабезпечення споживачів, а також забезпечує експорт та імпорт електроенергії. Передача електроенергії здійснюється по державним високовольтним мережам НЕК «Укренерго» та низьковольтним мережам регіональних постачальних компанії. НЕК «Укренерго» транспортує електричну енергію від енергогенеруючих до енергопостачальних компаній магістральними і розподільчими електромережами. Енергопостачальні компанії, обленерго, розподіляють електричну енергію в регіонах кінцевим споживачам.

Вся електроенергія, яка виробляється в країні, продається підконтрольному державі ДП «Енергоринок», яке перепродає електроенергію регіональним розподільчим компаніям – обленерго. Розподільчі компанії є природними монополіями в своїх регіонах. Кожна така компанія керує низьковольтними мережами в межах свого регіону та здійснює розподіл і постачання електроенергії кінцевим споживачам.

Зараз держава регулює сектор закупівель та розподілу електроенергії за допомогою НКРЕКП та тарифоутворення.

Схема оптового і роздрібного ринків електроенергії України

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG