Проблеми і прогнози

Загальною проблемою як сегмента генерації, так і сегментів передачі і розподілу електроенергії є висока технічна зношеність основних фондів. Дані про знос в сегменті розподілу наведені в розділі «Інвестуємо в майбутнє». Слід зазначити, що в сегменті передачі електроенергії магістральними лініями, за які відповідає НЕК «Укренерго» ситуація краща, ніж в сегменті розподілу, де працюють обленерго. Підтримка Світового банку і Європейського банку реконструкції та розвитку, а також виділені з державного бюджету кошти полегшили проведення масштабної модернізації магістральних мереж 330 750 кВ, що дозволило оновити їх електротехнічне оснащення і підвищити стійкість енергосистеми в цілому.

На відміну від «Укренерго», регіональні розподільчі компанії інвестують в оновлення своїх мереж свої оборотні кошти, які формуються з платежів за спожиту електроенергію. При цьому і доходи та витрати в частині операційних витрат контролюється державою, яка встановлює тарифи на електроенергію і стверджує інвестиційні програми. Держава прагне стримати зростання тарифів, і за це доводиться платити браком коштів на модернізацію енергосистеми в цілому і розподільчих мереж зокрема. Тому їх знос стає дедалі більше, частішають аварійні відключення, збільшується потреба у ремонтах. Практично кожне стихійне лихо зараз призводе до виходу з ладу комутаційного обладнання, перевантаження трансформаторів і, як наслідок, аварійного знеструмлення населених пунктів.

В генерації також існує проблема зносу основних фондів, але поки вона не відчувається споживачами. Все потужності базової генерації, тобто теплової та атомної енергетики, були побудовані ще в радянські часи, і велика частина їх має бути або модернізована, або виведена з експлуатації в найближчі роки. Завдяки тому, що в дев’яності роки споживання електроенергії значно скоротилося, в Україні поки що існує більше генеруючих потужностей, ніж потрібно для забезпеченні країни електроенергією.

За оцінками центру Разумкова, до 2025 року Україна матиме надлишок генеруючих потужностей, а після 2025р. зіштовхнеться з необхідністю їх оновлення. Якщо процес модернізації не проводити, вже к 2035-го року близько 80% потужностей або 20-25 тис. МВт будуть виведені з експлуатації без можливостей продовження її терміну. Атомна енергетика, яка зараз забезпечує більше половини електроенергії в країні, майже неминуче почне зниження вироблення, оскільки ті енергоблоки, які доведеться закрити, навряд чи вдасться замінити новими – в сучасних умовах будівництво блоку АЕС дорого коштує і вимагає тривалого часу. Теплова енергетика також потребує модернізації, причому не тільки по причині зносу фондів. Велика частина теплових станцій України, що працюють на вугіллі, не відповідає сучасним вимогам щодо викидів забруднюючих речовин та парникових газів.

Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок, прийнятий в 2017 році, дає власникам ТЕС дві можливості вирішити цю проблему: потужності можна виводити з експлуатації або встановлювати обладнання для очищення викидів. Найближчим часом доведеться вирішувати, які потужності доцільніше просто закрити, а які приводити у відповідність до сучасних вимог згідно Національному плану.

Єдиним сегментом електроенергетики, де майже всі основні фонди створені недавно, і де немає проблеми їх зносу, є відновлювальна енергетика. Крім того, інвестиції в нові проекти в перерахунку на одиницю встановленої потужності в цьому сегменті відносно невеликі, що дозволяє швидко нарощувати потужності. Завдяки цьому сегмент швидко зростає, але це зростання має свої обмеження. Поновлювані джерела енергії виробляють електроенергію нерівномірно і вимагають порівнянних потужностей для балансування. У багатьох регіонах України запас таких потужностей уже вичерпаний.

За даними НЕК «Укренерго», технічних умов на приєднання нових проектів відновлюваної енергетики до мережі до 2025 року вже видано в два з гаком рази більше, ніж в змозі прийняти енергосистема України без ризику розбалансування. При цьому частка відновлюваних джерел в загальному виробленні все ще дуже мала.

Таким чином, із значущих сегментів енергетики більш-менш благополучне становище зберігається тільки в системі магістральних ліній електропередач. Базова генерація і розподільчі мережі потребують масштабного оновлення фондів.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG