Реформа ринку електроенергії зіткнулася з низкою труднощів

З початку цього року український ринок електроенергії почав працювати за новими правилами. Відбувся поділ обленерго на компанії з розподілу та постачання електроенергії. Крім постачальників, виділених зі складу обленерго, на ринку з'явилося багато нових компаній, що працюють в сфері постачання електроенергії. Деякі з них постачають енергію самі собі, частина має лише кількох клієнтів, а більші вже встигли напрацювати собі клієнтську базу.

Число постачальників на ринку значно зросло. Почалася і міграція промислових споживачів. Вона не масова, але деякі підприємства змінюють постачальників, користуючись своїм правом вибору. Окремі підприємства, які не змогли обрати постачальника,  потрапили до постачальника «останньої надії».

Зараз ринок електроенергії стикається з цілою низкою складнощів. У Раді ринку регулярно збираються робочі групи для обговорення робочих моментів.

Наприклад, учасники ринку звертаються до Ради ОРЕ з питань визначення обсягів купівлі електроенергії постачальниками та операторами розподілу, які і досі не узгоджені по факту за жоден місяць  2019 року.

Оскільки фізичний баланс є підставою для фінансових розрахунків, наслідки неврегулювання цього питання можуть бути дуже негативними, особливо якщо запрацюють всі сегменти ринку електроенергії з 1 липня 2019 року.

До сих пір не вирішена проблема зростання заборгованості на ринку електроенергії, про що свідчить зростання заборгованості постачальника останньої надії (ПОН) перед ДП «Енергоринок» та перед операторами системи розподілу через неплатежі споживачів, яким ПОН зобов’язаний здійснювати постачання електроенергії. Це ті ж категорії споживачів - неплатників, з якими були проблеми і до 1 січня 2019 року, однак і на сьогодні немає дієвих механізмів для вирішення проблеми з такими  неплатниками або забезпечення їх фінансування для виконання ними своїх зобов’язань. Не вирішення цього питання в найближчому майбутньому призведе до подальшого зростання рівня неплатежів в галузі та банкрутств компаній.

Існує і проблема з накопиченими боргами, і збереглося перехресне субсидування. Для вирішення цієї проблеми необхідно визначити джерела і механізм компенсації при здійсненні постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів (дотації для населення) або впровадити ринкові тарифи для всіх категорій споживачів; вирішити питання погашення існуючої заборгованості на енергоринку; налаштувати програмне забезпечення на кожному з сегментів ринку, забезпечити його безперебійне функціонування в тестовому (тіньовому) режимі до здійснення фінансових розрахунків. Крім того, потрібно вирішити питання щодо банківських механізмів надання фінансових гарантій учасникам ринку та доопрацювати та розробити додаткові нормативно-правових акти, необхідні для впровадження повномасштабного ринку електроенергії.

Що стосується компаній групи «ВС Енерджі Інтернешнл Україна», то вони стикаються з тими ж проблемами, що і ринок в цілому, і вирішують їх.

Компанії групи успішно провели розділення діяльності, були створені окремі юридичні особи і проведена відповідна робота. Створені постачальники електроенергії зараз здійснюють як універсальну поставку, так і поставку за вільними цінами, маючи окремі договори з енергоринком з різними умовами по кожному виду поставки.

Другий етап реформи енергоринку розпочинається з 1 липня 2019 року. Тому потрібно врегулювати ті складнощі, що існують зараз, до початку другого етапу, поки всі вчаться працювати в нових умовах, швидко реагувати на виклики, що виникають, і налагоджувати робочі процеси. На наступному етапі можуть виникнути нові складнощі, пов'язані з програмним забезпеченням, взаємодією учасників ринку між собою. У нас мало часу, і все потрібно відпрацювати в тестовому режимі, хоча не всі учасники ринку до сих пір брали участь в тестовій роботі. Крім того, поки що невідомо, чи зможе сама програма виконати всі завдання, які будуть покладені на неї. Тому ринок електроенергетики України повинен бути готовий до нового витка турбулентності.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG