Реформа ринку електроенергії триває

З початку цього року український ринок електроенергії почав працювати за новими правилами. Відбувся поділ обленерго на компанії з передачі та постачання електроенергії. Крім постачальників, виділених зі складу обленерго, на ринку з'явилося багато нових компаній, що працюють в сфері постачання електроенергії. Деякі з них постачають енергію самі собі, частина має лише кількох клієнтів, а більші вже встигли напрацювати собі клієнтську базу.

«Число постачальників на ринку значно зросло. Питання в тому, хто з них зможе втриматися на цьому ринку, коли з 1.07.2019 р почнеться другий етап реформи. . Тим часом почалася міграція промислових споживачів. Вона не масова, але деякі підприємства змінюють постачальників, користуючись своїм правом вибору. Окремі підприємства потрапили до постачальника «останньої надії». Якісь підприємства з тих, що раніше відмовилися від послуг наших обленерго, вже встигли повернутися назад до нас», - каже Олена Джафарова, директор департаменту регуляторної політики ВС Енерджі Інтернейшнл Україна.

Зараз ринок електроенергії стикається з цілою низкою складнощів. У Раді ринку регулярно збираються робочі групи для обговорення робочих моментів. Учасники ринку звертаються до Ради з питань підрахунку обсягів електроенергії та розподілу споживачів по різних групах, які часто відбуваються не зовсім правильно. Є різні групи споживачів - з системами обліку АСКОЕ (так звана група «А») і без них (група «Б»). З тієї причини, що на ринку немає повного обліку електроенергії, споживачі групи «Б» розподіляються згідно із заявленими обсягами протягом місяця, потім в кінці місяця зводиться баланс.

В результаті виходить так, що погодинна ціна електроенергії розраховується, виходячи із запланованих обсягів споживання, а за фактом в кінці місяця виявляється так, що спожитий обсяг електроенергії вже інший, а ціна залишається незмінною. «Виникає дуже багато питань щодо визначення ціни електроенергії, коливань обсягів її споживання і отримання дотацій компаніями. На сьогодні всі постачальники електроенергії не отримують правильно дотації, затверджені НКРЕКП. У когось це відбувається в більшій мірі, у когось - в меншій», - пояснює пані Джафарова.

Через велику кількість складнощів Рада ринку прийняла рішення перерахувати дані по кожному місяцю з початку цього року. Поки визначено порядок перерахунку за січень, і коли він буде затверджений, аналогічно будуть перераховані наступні місяці.

«З 1 липня 2019 року розпочинається другий етап реформи енергоринку. Нас всіх чекають більш кардинальні зміни. Тому потрібно врегулювати ті складнощі, що існують зараз, до початку другого етапу, поки ми всі вчимося працювати в нових умовах, швидко реагувати на виклики, що виникають, і налагоджувати робочі процеси. На наступному етапі можуть виникнути нові складнощі, пов'язані з програмним забезпеченням, взаємодією учасників ринку між собою. У нас мало часу, але ж все потрібно налагодити в тестовому режимі, і не всі учасники ринку до сих пір брали участь в тестовій роботі. Крім того, поки невідомо, чи зможе сама програма виконати всі завдання, які будуть покладені на неї», - зазначає Олена Джафарова.

При цьому ряд проблем, що існували в «старому» ринку електроенергії, не вирішено. До сих пір існує проблема з накопиченими боргами і збереженням перехресного субсидування, яке в новому ринку залишилося в зміненій формі. Не відбувається скорочення боргів, і є проблеми з розподілом обсягів електроенергії і формуванням цін на неї.

Не розв’язане питання з боржниками, які, згідно з новими правилами, перейшли до постачальників «останньої надії». Постачальники зазнають збитків, і вже повинні були припинити постачання, оскільки згідно з законодавством вони не повинні працювати так більше трьох місяців. Поки що НКРЕКП дозволила їм продовжувати постачання електроенергії, але вже за вільними цінами, що означає більш жорсткі умови, зокрема, передплату. Як довго триватиме ця ситуація, поки незрозуміло.

Що стосується компаній групи ВС Енерджі,  то вони стикаються і вирішують ті ж проблеми, що і ринок в цілому.

«Компанії нашої групи успішно провели поділ, були створені окремі юридичні особи і проведена відповідна робота. Наші постачальники електроенергії здійснюють як універсальні поставки, так і поставки за вільними цінами. У них є два договори з ДП «Енергоринок» і ,відповідно, різні умови, прописані в цих договорах. У своїй роботі ми зіткнулися з тими ж проблемами, що і весь ринок. Багато споживачів з тих чи інших причин платили за електроенергію за старими рахунками. Наші обленерго поступово здійснюють повернення цих платежів споживачам. Ми сумлінно виконуємо свої зобов'язання щодо фінансової дисципліни перед споживачами і перед Енергоринком. Багато що було зроблено в першому кварталі цього року, і наразі робота триває», - вважає Олена Джафарова.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG