Рівень зарплат в обленерго має відповідати середньому рівню в промисловості

Рівень заробітних плат в галузі передачі і розподілу електроенергії, як і інші витрати енергорозподільчих компаній, залежить від рішень, прийнятих на державному рівні. Розмір фонду оплати праці підприємств узгоджується з Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), відповідно до Порядку визначення витрат на оплату праці, що враховуються в тарифах на розподіл електричної енергії (передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами), постачання електричної енергії за регульованим тарифом, передачу електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, виробництво теплової і виробництво електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.10.2015 № 2645, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.10.2015 за № 14 31/27876.

Крім того, рівень зарплат для різних категорій співробітників визначається галузевими угодами, які укладають профспілки, об'єднання роботодавців і державні органи. Зокрема, в даний час діє галузева угода між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Фондом державного майна України, Всеукраїнськім об'єднанням організацій роботодавців «Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України» и Профспілкою працівників енергетики та електротехнічної промисловості України. Рівень заробітних плат фахівців галузі визначається в розділі цього документа, присвяченому гарантіям оплати праці. Інший розділ присвячений забезпеченню соціальних гарантій, компенсацій, та пільг у сфері праці і зайнятості.

НКРЕКП прагне стримати зростання витрат енергопостачальних підприємств, тому приймає рішення, які не сприяють адекватному росту зарплат. У результаті їх підвищення ледь встигає за інфляцією.

Так, згідно з рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, прийнятому на засіданні 7 серпня 2018 року, енергокомпанії збільшать фонди оплати праці для підвищення заробітної плати виробничо-технічного персоналу, що дозволить «зберегти кваліфікований кадровий потенціал підприємств і забезпечити надійну роботу Об'єднаної енергетичної системи України, а також забезпечити якісне та надійне електропостачання споживачів ».

Очікується, що в результаті збільшення фондів оплати праці середньозважене підвищення заробітної плати працівників електроенергетичної галузі складе 10,3%. Але ж це не може вирішити проблеми дефіциту та відтоку кадрів, яка є дуже гострою для енергопостачальних підприємств.

«Підвищення рівня оплати праці для працівників галузі на 10% ситуацію не змінить взагалі. Якщо взяти для прикладу наше підприємство, на якому середня зарплата складає вісім тисяч гривень, то наприклад, водій, що заробляє близько шести тисяч, зможе на отримане «підвищення» аж на півтора рази більше дуже економно скупитися на продуктовому ринку. Це при тому, що, працюючи у якійсь торговій мережі, він може отримувати більше 10 тисяч, розвозячи товар по магазинах», - вважає прес-секретар ПрАТ «Кіровоградобленерго» Сергій Богомільчук.

Енергетики вважають, що рівень зарплат в обленерго має відповідати середньому рівню в промисловості, як це було раніше.  «У нас проблема відтоку кадрів за кордон стоїть нагально. Тому керівництво ПрАТ «Рівнеобленерго» спільно з Незалежною галузевою профспілкою не раз за останній рік зверталося до НКРЕКП з проханням перегляду відповідної статті «Фонд оплати праці». Зокрема, ми запропонували встановити IV статтю витрат «Фонд оплати праці» тарифу на розподіл та постачання електричної енергії на рівні середньому по промисловості. Саме згідно з таким розрахунком у енергетиці виплачувалася зарплатня до 2012 року.

На сьогодні ж середня зарплатня по промисловості – 9861 грн., тобто на 19,4 % більше від діючого рівня в енергетиці. Тому «Рівнеобленерго» зверталося щодо перегляду фонду оплати праці саме на 19,4%», - говорить помічник голови правління з внутрішніх та зовнішніх комунікацій ПрАТ «Рівнеобленерго» Алла Ліхачова.

За її словами, з початку року з ПрАТ «Рівнеобленерго» звільнилося близько ста представників робітничих професій. «Хоча більшість вакансій нам вдається заповнювати молодими фахівцями (випускниками середніх та вищих навчальних закладів) – на роботу від початку року прийнято 102 молодих фахівця, ситуація відтоку кадрів не може не турбувати. Адже, щоб електромонтера можна було назвати досвідченим, потрібно кілька років роботи та навчання», - каже Алла Ліхачова.

Схожа ситуація – і на інших підприємствах.

«Грамотний, молодий та перспективний інспектор відділу контролю за дотриманням договірних зобов’язань, учасник АТО їде до Польщі працювати водієм. Один із кращих майстрів служби підстанцій, який пропрацював на підприємстві десять років, їде у Чехію на трансформаторний завод. І хоча другий приклад свідчить про високу кваліфікацію наших кадрів, в загальних масштабах пишатися тут нічим. Здається, цього для розуміння загальної картини достатньо», - розповідає Сергій Богомільчук.

На його підприємстві станом на 1 жовтня 2018 року вакантними залишаються 215 посад. Деякі з них вакантні ще з 2016 року. Основна причина дефіциту кадрів – занизька заробітна плата. В більшості районів електричних мереж існує реальна проблема із комплектацією бригад, які обслуговують лінії електропередачі та підстанції. Наприклад, у Петрівському РЕМ замість трьох бригад працює одна. «Це вже пряма загроза стабільності електропостачання споживачів. Ми поступово йдемо до того, що, наприклад, у випадку масштабного стихійного лиха відновлювати лінії буде просто нікому», - попереджує фахівець.

Якщо порівнювати з середнім рівнем заробітні плати по відповідним регіонам, то треба враховувати, що енергопостачальні підприємства коректо порівнювати не з показниками по економіці в цілому, а з показниками по промисловості зокрема, з середніми показниками для галузі.

У всіх обленерго групи заробітні плати в період 2012-2017 роках були вище, ніж середня зарплата по відповідному регіону, в деяких випадках - в два рази ( «Херсонобленерго» в 2016 році).

Діаграма 1. Динаміка зростання заробітних плат в ПрАТ «Херсонобленерго», Херсонської області та в середньому по галузі, 2012-2017 рр.

Джерело: ТОВ «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна», Держкомстат України

Винятком є ​​тільки «Київобленерго», де в 2017 році зарплата зросла дещо менше, ніж в середньому по Київській області.

Варто зазначити, що на цьому підприємстві в 2013 році середня зарплата навіть скоротилася в порівнянні з попереднім роком. Це - єдиний випадок падіння зарплати на наших підприємствах у розглянутий період. Це, як і повільне зростання в наступні роки, пояснюється тим, що після покупки пакета акцій компанії в 2013 році ми зіткнулися з необхідністю нарощування чисельності персоналу, а регулятор вкрай неохоче йшов на збільшення фонду оплати праці. Попередній власник компанії заради економії частину роботи віддавав на аутсорсинг і не був схильний відстоювати перед регулятором адекватний розмір фонду оплати праці.

Діаграма 2. Динаміка зростання заробітних плат в ПрАТ «Київобленерго», Київської області та в середньому по галузі, 2012-2017 рр.

Джерело: ТОВ «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна», Держкомстат України

Якщо порівнювати з середніми показниками для галузі (Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря), то заробітні плати в більшості підприємств приблизно відповідають середнім рівнями, в деяких випадках їх зростання відстає («Житомиробленерго», «Кіровоградобленерго»), в деяких («Одесаобленерго»,«Херсонобленерго) - випереджає зростання зарплат по галузі.

Діаграма 3. Динаміка зростання заробітних плат в ПрАТ «Житомирбленерго», Житомирської області та в середньому по галузі, 2012-2017 рр.

Джерело: ТОВ «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна», Держкомстат України

Діаграма 4. Динаміка зростання заробітних плат в ПрАТ «Одесаобленерго», Одеської області та в середньому по галузі, 2012-2017 рр.

Джерело: ТОВ «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна», Держкомстат України

Діаграма 5. Динаміка зростання заробітних плат в ПрАТ «Кіровоградобленерго», Кіровоградської області та в середньому по галузі, 2012-2017 рр.

Джерело: ТОВ «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна», Держкомстат України

Діаграма 6. Динаміка зростання заробітних плат в ПрАТ «Рівнеобленерго», Рівненської області та в середньому по галузі, 2012-2017 рр.

Джерело: ТОВ «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна», Держкомстат України

Діаграма 7. Динаміка зростання заробітних плат в ПрАТ «Чернівціобленерго», Чернівецької області та в середньому по галузі, 2012-2017 рр.

Джерело: ТОВ «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна», Держкомстат України

Незважаючи на це, середньооблікова чисельність персоналу за період 2012-2017 роки була приблизно на третину нижче, ніж нормативна чисельність персоналу. Це свідчить про те, що підприємства групи відчувають брак кадрів.

Табл.1 Середньооблікова та нормативна чисельність персоналу підприємств групи «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна» за 2012-2017 рр, та середньомісячна заробітна плата працівників

Джерело: ТОВ «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна»

Наявна динаміка зростання заробітних плат у галузі дуже сильно відстає від зростання цін на товари та послуги. Здорожчання продуктів харчування та комунальних послуг на фоні ледь відчутного підняття зарплат призводить до того, що люди, які стоять на сторожі енергетичної стабільності у нашій країні, змушені думати не про те, як виконати поставлені перед ними завдання, а про те, як прогодувати свої родини.

«Головний аргумент для підвищення заробітних плат енергетикам – люди, які виконують надважливу для країни, а часом небезпечну роботу, мають отримувати гідну винагороду за свої труди. Дуже складно пишатися своєю роботою, якщо її так низько оцінюють», - підсумовує Сергій Богомільчук.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG