Україна робить перші кроки до створення «розумних» мереж

В Україні і на Заході під одним і тим же терміном «розумна» мережа розуміють різні речі. У нашому розумінні «розумна» мережа це така мережа, яка забезпечує дистанційне зняття показань з приладів обліку, їх зіставлення, ведення балансу по регіону. Тобто ви приходите додому і у вас кожен місяць рахунок виставлений правильно, по перше число. Тобто на приладі обліку встановлена ​​система передачі даних і постачальна компанія може отримувати ці дані правильно і правильно виставляти рахунки. Те обладнання, яке працює у нас, випущено в 1970-х - 1990-х роках і воно не дає можливості автоматичного управління, передачі даних по оптоволокну та ін.

У європейському розумінні «розумна» мережу, smart grid, – це енергосистема, яка сама себе регулює. У такій системі є сучасні цифрові підстанції, сучасні лічильники, які дозволяють учасникам системи взаємодіяти один з одним. Датчики збирають інформацію, інформація обробляється центральним пристроєм, який на її основі приймає рішення і дає команди без участі людини.

 Така система дозволяє гнучко реагувати на коливання вироблення поновлюваних джерел енергії, зміна погоди і, відповідно, споживання електроенергії на кондиціонування. Мережа регулює все це автоматично, без участі людини. Він сама керує собою в залежності від ситуації, яка складається на той чи інший момент. Таким чином, західний термін smart grid відповідає новому поколінню розподільних мереж, які вже є в ряді розвинених країн. Треба розуміти, що до появи «розумних» мереж розвинених країнах йшли довго, цей процес зайняв близько двох десятиліть.

Україна тільки збирається рухатися цим шляхом. Діджіталізація енергетики у нас поки знаходиться в зародковій стадії. Нам спочатку треба привести в нормальний стан іншу електричну частину, привести до ладу первинні мережі, поставити вимикачі, які можуть сприймати цифрові сигнали, а вже потім говорити про систему «розумних» мереж в європейському розумінні. Нам поки потрібно підготувати передумови для цього.

Одним з перших пілотних проектів на цьому шляху стала цифрова підстанція в Рівному, яку планує побудувати ПАТ «Рівнеобленерго». Проект підстанції вже підготовлений і в даний час знаходиться на стадії узгодження в НКРЕКП. Залежно від того, яке фінансування буде виїду, проект буде скоректований. На цифрової підстанції в Рівному буде застосовуватися сучасне обладнання, економія досягається на вторинних мережах, замість яких застосовуються комп'ютерні шини.

Звичайно, це лише перший крок напрямку створення «розумних» мереж. Проте, в побутовому сегменті подібні технології вже можна зустріти і у нас в країні. У широкому сенсі «розумної» мережею можна вважати системи «розумного» будинку, які вже застосовуються в окремих домогосподарствах в Україні. Але повноцінне впровадження «розумних» мереж на рівні енергосистеми поки ще залишається далекою перспективою в нашій країні.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG