Україна робить перші кроки до створення «розумних» мереж

Загальносвітовою тенденцією в електроенергетиці стає впровадження т.зв. «розумних мереж» (smart grid), в яких інформаційні та комунікаційні мережі і технології використовуються для збору інформації про виробництво і споживання енергії, що дозволяє регулювати енергопостачання в режимі реального часу.

У європейському розумінні розумна мережа – це енергосистема, яка сама себе регулює. У такій системі є сучасні цифрові підстанції, сучасні лічильники, які дозволяють учасникам системи взаємодіяти один з одним. Датчики збирають інформацію, вона обробляється центральним пристроєм, який на її основі приймає рішення і дає команди без участі людини.

Така система дозволяє гнучко реагувати на коливання вироблення електроенергії поновлюваними джерелами та коливання споживання електроенергії зі зміною погоди. Споживання зростає, наприклад, при високій температурі, коли на кондиціонування повітря в приміщеннях витрачається більше енергії.

Мережа регулює все це автоматично, без участі людини. Він сама керує собою в залежності від ситуації, яка складається на той чи інший момент. Таким чином, західний термін smart grid відповідає новому поколінню розподільних мереж, які вже є в ряді розвинених країн. Треба розуміти, що до появи «розумних» мереж у розвинених країнах йшли довго, цей процес зайняв близько двох десятиліть.

В Україні під терміном «розумна мережа» розуміють іншу річ. У нашому розумінні розумна мережа  - це така мережа, яка забезпечує дистанційне зняття показань з приладів обліку та ведення балансу по регіону. «Ви приходите додому і у вас кожен місяць рахунок виставлений правильно. На вашому приладі обліку встановлена ​​система передачі даних, і постачальна компанія може отримувати ці дані правильно і правильно виставляти рахунки», - каже начальник аналітично-технічного відділу компанії VS Energy International Ukraine Андрій Герасименко.

Україна тільки збирається рухатися шляхом до створення розумних мереж в західному розумінні цього терміну. Діджіталізація енергетики у нас поки знаходиться на початкової стадії.

 «Те обладнання, яке працює у нас, випущено в 1970-х - 1990-х роках, і воно не дає можливості автоматичного управління, передачі даних по оптоволокну та ін. Нам спочатку треба привести до відповідного стану іншу електричну частину, привести до ладу первинні мережі, поставити вимикачі, які можуть сприймати цифрові сигнали, а вже потім говорити про систему «розумних» мереж в європейському розумінні. Нам поки потрібно підготувати передумови для цього», - каже Андрій Герасименко.

Одним з перших пілотних проектів на цьому шляху стала цифрова підстанція в Рівному, яку планує побудувати ПАТ «Рівнеобленерго». Проект підстанції вже підготовлений, і в даний час знаходиться на стадії узгодження в НКРЕКП. Залежно від того, яке фінансування буде затверджено, проект буде скоректований. На цифрової підстанції в Рівному буде застосовуватися сучасне обладнання, економія досягається на вторинних мережах, замість яких застосовуються комп'ютерні шини.

Звичайно, це лише перший крок у напрямку створення «розумних» мереж. Проте, в побутовому сегменті подібні технології вже можна зустріти і у нас в країні. У широкому сенсі «розумної» мережею можна вважати системи «розумного» будинку, які вже застосовуються в окремих будинках в Україні. Але повноцінне впровадження «розумних» мереж на рівні енергосистеми поки ще залишається завданням на майбутнє.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG