Інвестиції групи

Розподільні мережі України потребують масштабної модернізації. За різними оцінками, знос інфраструктури досягає близько 60%, вік значної частини її об'єктів складає більше 30 років. За даними Міністерства палива, енергетики та вугільної промисловості, 51% розподільних мереж потребують капітального ремонту. 17% трансформаторів потрібно терміново міняти або ремонтувати.

Через високу зношеність мереж в цілому по країні в розподільчої системі щороку втрачається до 15 млрд кВт * год електроенергії. За оцінками Асоціації операторів розподільчих мереж України, для нормальної роботи мереж в найближчі 10 років в них необхідно інвестувати в цілому не менше 40 млрд дол. При нинішній структурі тарифу ці гроші взяти ніде. Якщо в розвинених країнах в структурі роздрібних тарифів не менше 20% закладається на покриття витрат операторів передавальних розподільних електромереж, то в Україні ця частка істотно нижче – 10-14% в тарифі для промисловості і 11-15% - в тарифі для населення. Для порівняння: у нашого сусіда Польщі ця частка становить, відповідно, 31% і 36%, а в середньому по Євросоюзу – 42% і 46%.

Саме брак фінансування і є чинником високої зношеності мереж в Україні. Через те, що сегмент розподілу електроенергії довгий час фінансувався за залишковим принципом, розподільні компанії не могли інвестувати достатні обсяги коштів у модернізацію. Через це якість енергопостачання в Україні суттєво  гірше, ніж в країнах ЄС, що, в кінцевому підсумку, знижує конкурентоспроможність української промисловості та економіки в цілому.

Причина нестачі коштів – в тому, що держава довгий час прагнула економити на інфраструктурі. Держава повністю контролює сегмент передачі та розподілу електроенергії в Україні. Вона в особі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) встановлює тарифи. Комісія також затверджує інвестиційні програми обленерго. Таким чином, ті фінансові ресурси, які компанії можуть інвестувати в підтримку працездатності і розвиток своїх мереж, повністю знаходяться під контролем держави. Комісія, встановлюючи тарифи і їх структуру, визначає, які кошти компанії зможуть заробити, а стверджуючи їх інвестпрограми, вона визначає, як будуть витрачені ці кошти.

Що ми робимо для забезпечення надійного енергопостачання

Проте, наша компанія вкладає значні кошти в підтримання та підвищення якості енергопостачання.

Інвестиції обленерго у будівництво, модернізацію, реконструкцію електричних мереж та обладнання в 2017 году склали 810,8 млн грн., на 2018 рік на ці цілі заплановано витратити 991,2 млн грн.

Інвестиції обленерго у будівництво, модернізацію, реконструкцію електричних мереж та обладнання в 2017-2018 рр., млн. грн. (без ПДВ)

Інвестиції обленерго у заходи зі зниження нетехнічних витрат електричної енергії в минулому році склали 173,2 млн грн., в цьому році вони зростуть до 193,9 млн грн.

Інвестиції обленерго у заходи зі зниження нетехнічних витрат електричної енергії в 2017-2018 рр., млн. грн.  (без ПДВ).

Інвестиції обленерго в автоматизацію та оптимізацію інфраструктури ( у т.ч. впровадження та розвиток автоматизованих систем диспетчерсько-технологічного керування (АСДТК), інформаційних технологій, систем зв'язку а також модернізацію та закупівлю колісної техніки) в 2017 році склали 104,9 млн грн., в 2018 році вони зростуть до 120,0 млн грн.

Інвестиції обленерго в автоматизацію та оптимізацію інфраструктури в 2017-2018 рр., млн. грн. (без ПДВ).

Всі обленерго збільшили інвестиції у будівництво, модернізацію, реконструкцію електричних мереж та обладнання, майже всі – у заходи зі зниження нетехнічних витрат електричної енергії, в автоматизацію та оптимізацію інфраструктури.

В цілому інвестиційний бюджет всіх обленерго зріс з 1088,9 млн грн. в 2017 році до 1305,1 млн грн. в 2018 році, тобто майже в 1,3 рази.

Сумарні інвестиції обленерго в 2017-2018 рр., млн. грн. (без ПДВ).

Завдяки постійним вкладенням в забезпечення якісного енергопостачання 4 з 7 наших обленерго за останні 5 років знизили втрати в енергомережах. У той же час втрати в мережах трьох обленерго зросли.

Фактичні втрати в енергомережах по обленерго «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна» за 2012-2017 рр, %

Для постійного скорочення втрат в мережах та підвищення якості енергопостачання обленерго мають інвестувати значно більше коштів. При цьому реальна потреба в інвестиціях становить більш ніж 2 млн грн. щорік. VS Energy в нинішніх умовах має можливість інвестувати лише 50-60% від сум амортизації. Таким чином, ми інвестуємо менше, ніж зношуються наші фонди. При цьому, незважаючи на недостатність інвестицій компанії, вдається підтримувати працездатність мереж на належному рівні.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG