«Зелена» енергетика забирає все більше і більше грошей з енергоринку

Розвиток «зеленої» енергетики в Україні створює нові проблеми для всього енергоринку. Будівництво нових станцій і робота вже існуючих вимагає сучасних маневрених потужностей, а оплата за вироблену ними електроенергію зростатиме з кожним роком. Про ці та інші проблеми, пов'язані з так званої «альтернативної» генерацією, експерти говорили на нещодавній прес-конференції під назвою «Реформи в енергетиці: осінь близько».

Сектор відновлюваної енергетики дуже перегрітий, вважає Ілля Полулях, експерт коаліції «Енергетичні реформи». Він забирає все більше грошей з енергоринку. Уже в червні цього року були дні, коли «зелена» генерація забирала більше грошей, ніж НАЕК «Енергоатом». За прогнозами, цього року «зелена» енергетика забере з ринку близько 27 млрд грн, а в наступному році зможе забрати вже близько 40 млрд грн, якщо не буде різких стрибків курсу валюти.

Рішенням цієї проблеми повинна стати система аукціонів, яка вже успішно використовується в інших країнах. В кінці квітня 2019 року Верховною Радою був прийнятий законопроект про впровадження системи аукціонів для сектора відновлюваної енергетики. Основна ідея цього законодавчого акту полягає в тому, щоб ціна за «зелену» електроенергію стала справедливою. В рамках аукціону буде запропонована стартова ціна, і виробники будуть грати «на пониження». Той, хто запропонує найнижчу ціну, отримує підтримку від держави, тобто право продажу своєї електроенергії гарантованому покупцю за цією ціною на термін в 20 років з моменту введення в експлуатацію генеруючих потужностей.

Аукціони потрібні української відновлюваної енергетиці та всьому енергоринку в цілому як повітря, вважають експерти. Вони повинні показати реальну ефективну ціну для «зеленої» генерації. Міненерговугілля вже приступило до формування робочої групи, яка повинна реалізовувати цей закон, каже директор асоціації «Європейсько-Українське енергетичне агентство» Олександра Гуменюк. Буде розроблено близько 20 нормативно-правових актів, необхідних для впровадження системи аукціонів. Це дуже важливо ще й тому, що у самих інвесторів, які планують свою участь в цих аукціонах, немає розуміння того, як саме будуть відбуватися аукціони, і є багато практичних питань. Очікується, що перший аукціон можна буде провести до кінця року.

Залишається невирішеною проблема з маневреними потужностями, необхідними для балансування «зеленої» енергетики. Експерти вважають, що через відсутність таких потужностей в енергетиці України виникають системні проблеми. «Зелену» генерацію балансує теплова, яка була спроектована під роботу в базовому режимі, що досить дорого. Таким чином, розвиток відновлюваної енергетики потребує коштів і тут.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG