Зниження втрат в мережах на 1% дасть Україні $ 100 млн на рік

У 54% країн світу втрати електроенергії при передачі та розподілі становлять від 10 до 72 відсотків, а в середньому по світу - 8,3%. Такі дані наводяться в навчальному посібнику 100% Clean, Renewable Energy and Storage for Everything, який готується до публікації Стенфордським університетом, і текст якого недавно з'явився в Інтернет. Автор посібника також приходить до висновку, що кожен відсоток скорочення втрат в мережах дозволяє зменшити генерацію ТЕС на викопних паливах на 1,6-5,4%.

У таблиці нижче показані втрати електроенергії при передачі та розподіленні по країнам станом на 2014 рік (на основі даних оприлюднених Світовим банком у 2018 році). Втрати варіюють від 2% в Сінгапурі до 72,5% в Того. В Україні втрати вище, ніж в ЄС і в середньому по світу (10,8% проти 6,4% і 8,3%), але їх рівень можна порівняти з рівнем більшості сусідніх країн (Росія - 10%, Білорусь - 9,2 %, Румунія 10,9%, Угорщина 12,4%) і він набагато нижче, ніж в Молдові (21,5%). Тільки в двох сусідніх країнах – в Словаччині (2,5%) і в Польщі (6,5%) – втрати нижче ніж в Україні.

На думку автора посібника, в країнах, де рівень втрат вище 10%, є істотний потенціал для їх скорочення. Таке скорочення дасть ряд економічних вигод.

У посібнику наводяться розрахунки, згідно з якими при 10% -му рівні втрат їх скорочення на 1% (тобто до 9%) знизить загальний обсяг необхідного виробництва електроенергії на 1,1%. При 20% -му рівні втрат та їх скороченні на 1% країні буде потрібно вже на 1,23% менше електроенергії. У країні з рекордними втратами – Того – скорочення втрат на 1% знизить споживання електроенергії на 3,5%.

Графік нижче представляє залежність можливого скорочення споживання електроенергії при скороченні втрат на 1% (вісь Y) від рівня втрат в мережі (вісь Х). Очевидно, що вона має експонентний характер – чим більше втрати, тим більшу економію можна досягти їх скороченням.

Відповідно до формули, що приведена в посібнику, можливе скорочення споживання електроенергії при скороченні втрат на 1% для України складе

100 х 1 / (100 - 10,8 + 1) = 1,13%

Згідно з прогнозом Міненерговугілля в 2019 році ТЕС вироблять 29,5% електроенергії в Україні. Якщо припустити, що можлива економія вироблення буде реалізована за рахунок призупинення та виведення з експлуатації блоків вугільних ТЕС, то кожен відсоток скорочення втрат буде означати скорочення теплової генерації на

1,13% / 0,295 = 3,84%

Таким чином, скорочення втрат в мережах на 1% теоретично означає зниження споживання енергетичного вугілля майже на 4%.

У 2018 році Україна імпортувала 21 млн 387,573 тис. тонн енергетичного вугілля на суму $ 3 млрд 35,349 млн. Зниження втрат в мережах на 1% дозволило б скоротити імпорт за рік на суму

3035,349 х 0,384 = 116,56 млн. дол

Зрозуміло, що наведені цифри мають лише приблизний характер, але вони дають уявлення про те, який економічний ефект зниження втрат в мережах могло б мати лише за рахунок зниження імпорту вугілля. В реальності ефект може бути ще більшим оскільки у вартість електроенергії включаються не тільки витрати на закупівлю палива, але і на різного роду операції з ним від транспортування до утилізації відходів.

На думку автора керівництва один відсоток зниження втрат в мережах може скоротити споживання вугілля в різних країнах на величину від 1,55% до 5,4%. Можлива економія палива залежить від структури електрогенерації – в деяких країнах частка палива у виробленні електроенергії вище, ніж в Україні, в деяких – нижче. У багатьох випадках довгостроковий ефект від модернізації мереж для зниження втрат може бути дуже суттєвим – адже термін роботи багатьох елементів обладнання становить десятки років.

Всі статті
//MAIN SVG //END MAIN SVG