Берегині енергетики – жіноче обличчя галузі

11/03/2019

Попри те, що енергетика традиційно вважається «чоловічою» галуззю, в цій сфері працює багато жінок-фахівців, які досягли у своїй справі професійних висот. Нещодавно ІА «Укрінформ» провело круглий стіл «Жінки в енергетиці – виклики і перспективи», на якому експерти «Жіночого енергетичного клубу» і проекту з енергетичної безпеки USAID детально розглянули ситуацію із зайнятістю жінок в енергетичному секторі України, а також обговорили проблеми та складнощі, з якими вони стикаються в своїй роботі.

«У сфері енергетики кожен третій співробітник – це жінка. І думаю, що це в черговий раз доводить те, що, попри «чоловіче» обличчя галузі, жінка – берегиня енергетики. І за моїми спостереженнями, щороку кількість жінок, задіяних у сфері управління в енергетиці, все-таки зростає. Тому гендерний стереотип, який частково зберігся з радянських часів, скоро залишиться в минулому. Сприяє цьому професіоналізм і відповідальність жінок. Вся еволюція жінок в суспільстві проходила в серйозній боротьбі. І сьогодні ми продовжуємо йти тим же шляхом, займаючи заслужене місце серед професіоналів », – заявила Оксана Кривенко, голова НКРЕКП.

«У нас в Міністерстві дуже багато жінок, і наш керівник – міністр – дуже позитивно ставиться до жіночого лідерства. І я думаю, що вперше міністерство енергетики настільки «жіноче», якщо можна так сказати », – сказала Наталія Бойко, заступник міністра енергетики та вугільної промисловості з питань євроінтеграції.

Вона також розповіла про проблеми, з якими часто стикаються жінки, що працюють в сфері енергетики. «Ми бачимо багато жінок, які працюють на виконавчому рівні, прекрасно справляються зі своєю роботою, дуже часто очолюють відділи, департаменти. Але водночас існує так звана «скляна стіна». Коли ми бачимо вже керівний рівень, то тут жінок стає все менше і менше. На конференціях і нарадах 80-90% присутніх – чоловіки. Чому не відбувається цей стрибок між передостаннім рівнем і останнім? Ця проблема існує не тільки в Україні, вона є і в інших країнах, просто вони, напевно, раніше почали над цим думати», – вважає Наталія Бойко.

Серед шляхів розв’язання цієї проблеми в першу чергу – квотування. «На цьому перехідному етапі квотування необхідно. У жінок краще підхід до оцінки ризиків. Дослідження показують, що ефективність диверсифікованих наглядових рад краще. Питання в тому, як в перехідному періоді створити механізм для підтримки жінок і дати їм можливість розвиватися до найвищого рівня? Кожна жінка має право працювати і розвиватися у своїй кар’єрі. Хоча при цьому ми чуємо різного роду некоректні висловлювання у Верховній Раді та інших органах. Коли члени парламенту дозволяють собі на засіданнях кричати «Фемінізм не пройде!», Починаєш розуміти, що сучасне суспільство досі перетравлює свої стереотипи», – сказала вона.

«Для мене як для жінки проблема нерівності в енергетичному секторі очевидна, поділилася наболілим Діана Задорожна, асистент проектів відділу економічного зростання Агентства США з міжнародного розвитку USAID-Україна, – Як і в більшості галузей, жінки недостатньо представлені на керівних посадах і в менеджерський склад. На керівних посадах більшості найбільших енергетичних компаній та урядових інституцій дуже мало жінок, у чому можна переконатися за допомогою простого пошуку в Інтернеті».

Робін Кемп, старший керівник проектів USAID заявила, що існують наукові дослідження, які доводять, що залучення жінок до прийняття стратегічних, дуже сприяє тому, що енергетичний сектор стає більш ефективним. Дослідження також показують, що чим більше гендерна різноманітність в компаніях-учасниках енергетичного ринку, тим краще і для самої компанії, і для співробітників, оскільки зростає їх задоволеність своєю роботою. «І це тільки деякі з причин, чому проект по енергетичній безпеці USAID в Україні вирішив підтримувати гендерну рівність в енергетичному секторі. І ми готові сприяти зростанню жіночого лідерства в енергетичному секторі », – зазначила Робін Кемп.

«Якщо ми подивимося на кількість жінок, які зайняті в енергетичному секторі, їх у нас, за останніми даними за 2017 рік, майже 27%. У Європі в сфері енергетики працює 22% жінок, у світі – 20-25%. Так що тут у нас позитивна тенденція. Але в цій галузі ще зберігається багато гендерних стереотипів, які не відповідають сучасним реаліям. Тому тільки 25% жінок вибирають технічні професії. І кількість жінок, які навчаються в ВНЗ 3-4 рівня акредитації на спеціальності «Інженерія», скорочується. Чому? Очевидно, проблеми є, і є виклики, на подолання яких ми повинні спрямувати наші зусилля і роботу нашого проекту», – сказала Юлія Галустян, фахівець з гендерних питань USAID.

//MAIN SVG //END MAIN SVG