Розвиток «зеленої» енергетики доведеться обмежити

06/02/2019

Україна прагне залучати інвестиції у відновлювану енергетику. Але розвиток цього сегмента наштовхується на технічні складності, які змусять обмежити будівництво нових генеруючих потужностей. Про це в бесіді з редактором сайту VS Energy International Ukraine заявив начальник аналітично-технічного відділу компанії Андрій Герасименко. Він також поділився своїм баченням розвитку і реконструкції енергосистеми в контексті нарощування частки відновлюваних джерел енергії в загальному виробітку єдиної енергетичної системи України.

– Андрій, з якими складнощами пов’язаний розвиток відновлюваної енергетики?

Однією з найсерйозніших проблем відновлюваної енергетики є проблема утримання балансу добового графіку вироблення/споживання електричної енергії, яка пов’язана з нерівномірністю вироблення потужності СЕС та ВЕС. Піки та провали потужності ВЕС і СЕС повинні компенсуватися балансуючими потужностями. Маневрені потужності існуючих ГЕС і ГАЕС обмежені, і ці станції покривають ранкові та вечірні піки споживання. Компенсують піки і провали «зеленої» генерації існуючі теплові блоки ТЕС. Ці блоки проектували і будували ще за часів СРСР, вони не призначені для швидкого маневрування в великому діапазоні потужності. Це нерозрахункові, неекономічні режими роботи, які призводять до швидкого зносу обладнання.

Нові сучасні маневрені потужності, які могли б виконувати функцію балансування, з часів розвалу СРСР не будуються. Основна причина цього – відсутність механізму гарантування інвестору повернення вкладених інвестицій в проекти електроенергетики в прийнятний для банків період. Зараз в Україні існує модель тарифоутворення за електроенергію за принципом «витрати плюс». Зазвичай фінансування енергетичних проектів забезпечується за рахунок 15-20% власних коштів, 80-85% кредитних. Якщо фінансові інститути не бачать механізм повернення інвестиції в ціні товару, вони не кредитують проекти.

– Наскільки брак балансуючих потужностей вже позначається на стабільності роботи нашої енергосистеми?

Ситуація вже зараз складна. У частині регіонів країни енергосистема вже не балансується і диспетчерам доводиться обмежувати генерацію. Це регіони, де активно будуються об’єкти відновлюваної енергетики – Запорізька, Херсонська, Миколаївська область. Як приклад можна розглянути Херсонську область: споживання  регіону становить 350 МВт, зараз вже видано  технічних умов для ВДЕ сумарною потужністю 1,4 ГВт.  Через зменшення на 10% «зеленого» тарифу з 2020 р. компанії, що отримали технічні умови на будівництво СЕС і ВЕС, прагнуть завершити будівництво до початку 2020 року.

Регіон стільки не споживає, і цю енергію треба перенаправити в інші регіон через мережі НЕК «Укренерго» де вона може бути спожита або обмежити генерацію.

Закон не дозволяє обмежувати потужність ВДЕ, а у разі обмеження необхідно компенсувати ВДЕ недоотриманий прибуток. Тому обмежується дешева у порівнянні з ВДЕ теплова генерація, що відображується на ціні електроенергії для кінцевих споживачів.

Для перенаправлення енергії від джерел ВДЕ що вводяться в експлуатацію   в інші регіони необхідно здійснити реконструкцію транзитоутворюючих мереж 110(150)кВ.

Для її здійснення необхідно витратити значні кошти та реконструкція триватиме кілька років через неможливість вивести в літній період в ремонт існуючі мережі (тому що в цей час йде основна видача потужності ВДЕ), що не влаштовує власників ВДЕ.

– Чи можна очікувати, що після зниження «зелених» тарифів і введення системи аукціонів число приєднань нових проектів відновлюваної енергетики істотно скоротиться?

Я думаю, що якби наша енергосистема була здатна приймати нові проекти, то їх число суттєво не скоротилося, динаміка приєднання залишилася на нинішньому рівні. Вартість обладнання для СЕС швидко падає. Тому навіть при зменшенні «зелених» тарифів при умові, що вони прив’язані до курсу євро, будівництво нових проектів залишається економічно привабливим.

– Чи будуть робитися якісь заходи з обмеження введення нових проектів відновлюваної енергетики? І чи не суперечить це політиці розвитку цього сегмента?

Я думаю, що на сьогоднішній момент в НЕК «Укренерго» вже робляться кроки по обмеженню будівництва. Звичайно, влада, в першу чергу, парламентський комітет з питань ПЕК, зацікавлені в залученні інвестицій в Україну. Але це його завдання – залучати інвестиції. Завдання НЕК «Укренерго» – вести баланс .

Зараз «зелені» тарифи хочуть замінити системою аукціонів. Це призведе до того, що будувати нові проекти будуть великі компанії, тому що вони зможуть пропонувати нижчу ціну за кіловат. Малі інвестори не прийдуть. Ринок стане зовсім іншим.

Інші країни теж приходили до обмеження розвитку відновлюваної енергетики. У різних країнах це відбувалося по-різному. У Чехії, наприклад, почали вказувати в квитанціях кінцевих споживачів окремо вартість частки «традиційної» і «зеленої» енергії. Всі побачили, що «зелена» обходиться їм значно дорожче, населення почало протестувати і влада припинила давати «зелений» тариф новим проектам.

У Казахстані прийняли інше рішення, там відв’язали «зелений» тариф від євро. Таким чином, курсові ризики були перекладені з держави на інвесторів. Кількість тих, хто бажає будувати нові станції відразу скоротилася.

Головне – прийняти рішення. Скасувати «зелені» тарифи держава не має права, оскільки це означає відмову від раніше взятих на себе зобов’язань. Але можна змінити політику так, що число нових проектів істотно зменшиться. І вже можна з упевненістю сказати, що воно буде зменшуватися.

//MAIN SVG //END MAIN SVG