Енергорозподільчі компанії здійснюють інвестиції в підтримку роботи та розвиток енергомереж згідно з інвестиційними програмами. Інвестиційні програми розробляються на підставі планів розвитку системи розподілу, які містять необхідні прогнозні обсяги нового будівництва, реконструкції та технічного переоснащення системи розподілу на наступні 5 років. Вони необхідні для забезпечення надійного і сталого функціонування мереж і безперебійного постачання споживачам електроенергії відповідної якості. Отже, інвестиційна програма обленерго є планом заходів з будівництва та реконструкції електромереж і основних фондів.

Інвестиційна програма затверджується та контролюється НКРЕКП. Виглядає як багатосторінковий план-графік заходів, який складається у вигляді визначеної НКРЕКП формі і містить комплекс зобов’язань обленерго на весь період виконання, графік виконання цих заходів, джерела їх фінансування та пояснювальну записку.

Фінансування інвестпрограм відбувається за рахунок коштів, які включені до тарифу на передачу і розподіл електроенергії, що регулюється та затверджується НКРЕКП. Інвестиційна програма фінансується з таких джерел як:

  • амортизаційні відрахування (на рівні середньозваженої суми амортизаційних відрахувань за попередній рік);

  • прибуток на виробничі інвестиції (передбачений структурою тарифів);

  • запланований обсяг надходжень за перетоки реактивної електричної енергії (на основі даних про обсяг надходжень за перетоки реактивної електричної енергії за попередній період)

  • та інших, визначених НКРЕКП.

Додатковими джерелами фінансування можуть бути кредити, плата за приєднання, кошти, отримані від здійснення діяльності, пов’язаної та не пов’язаної з розподілом електричної енергії.

До затвердження НКРЕКП відбуваються відкриті обговорення інвестиційних програм. В обговореннях можуть брати участь місцеві органи самоврядування, обласні державні адміністрації, громадські активісти та всі зацікавлені особи. Крім того, інвестпрограма повинна отримати схвалення профільного міністерства, Державної інспекції енергетичного нагляду України та Об’єднаної енергетічної системи України. Узгоджена та схвалена інвестпрограма подається до НКРЕКП. Комісія розглядає її та затверджує. При цьому обговорення програми проводиться на засіданні в формі відкритого слухання, участь в якому приймають не тільки відповідальні особи компанії та НКРЕКП, але й представники місцевої влади та громадськості.

Після затвердження інвестпрограми її електронна форма оприлюднюється на офіційному сайті компанії. НКРЕКП контролює виконання інвестиційних програм через аналіз звітів компаній щодо їх виконання, якій здійснюють відповідні структурні підрозділи апарату НКРЕКП. За підсумками року НКРЕКП здійснює перевірку виконання інвестпрограми обленерго та їх фінансування. Крім цього, регулятор може проводити позапланові перевірки діяльності компаній. Всі заходи, заплановані на певний рік, повинні бути виконані до кінця року, фінансування заходів може тривати до 20 січня року наступного за роком інвестиційної програми. Якщо компанія не виконує заплановані заходи або не фінансує їх в достатньому обсязі, суми недофінансування знімаються з тарифу або додаються в інвестиційну програму наступного року без тарифних джерел фінансування.

Прийняті на сьогоднішній день інвестиційні програми, а також інформацію щодо обговорення проектів інвестиційних програм та змін до них можна переглянути за наступними посиланнями:

Кіровоградобленерго – https://kiroe.com.ua/index.php?q=node/355

Рівнеобленерго – https://www.roe.vsei.ua/invest-program

Житомиробленерго – http://www.ztoe.com.ua/investprog.php

Чернівціобленерго – http://oblenergo.cv.ua/investytsiyna-prohrama

Херсонобленерго – https://ksoe.com.ua/company/invest-programm/